ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:01

Suriyeli militanlar, Golan'da 43 BM görevlisini kaçırdı

Suriyeli militanlar, Golanda 43 BM görevlisini kaçırdı

Suriye'de savaşan silahlı militanlar, Golan Tepeleri'nde 43 Birleşmiş Milletler (BM) görevlisini kaçırdı.


Suriye'de savaşan silahlı militanlar, Golan Tepeleri'nde 43 Birleşmiş Milletler (BM) görevlisini kaçırdı.

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Suriye ordusu ile savaşan militanların Golan Tepeleri'nde BM Ateşkes Gözlem Misyonu'nda (UNDOF) görev yapan 43 kişiyi alıkoyduğu bildirildi.

BM'nin bu görevlilerin salıverilmesi için çaba yürüttüğü belirtilen açıklamada, olayın Al Kunaytirah bölgesinde gerçekleştiği ifade edildi. 81 görevliden oluşan bir başka UNDOF birliğinin ise Al Ruvayhinah ve Buraykah yakınlarındaki pozisyonlarında mahsur kaldığı kaydedildi.

BM açıklamasında, UNDOF barışgücü görevlillerinin daha önce de geçen yıl mart ve mayıs aylarında silahlı gruplar tarafından alıkoyulduğu ve daha sonra güvenli şekilde salıverildiği belirtildi.

Son günlerde, El Nusra cephesine bağlı grupların Kunaytirah geçişi bölgesinde Suriye hükümet güçleri ile çatıştığı bildirilmişti.

İsrail, 1967'de Altı Gün Savaşları sırasında Golan Tepeleri'ni işgal etmiş, 1973'te İsrail ve Suriye arasında yaşanan Yom Kippur Savaşı sonrası Suriye, bu tepelerin yüzde 5'ini geri almıştı. BM Ateşkes Gözlem Misyonu (UNDOF), 1974'te iki ülke arasında tampon bölge oluşturmuştu.

Misyonda 31 Temmuz 2014 itibarıyla Fiji, Hindistan, Nepal, Hollanda ve Filipinlerden bin 223 barışgücü görevlisi bulunuyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER