ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 13:32

Suriyeli mağdurları uzun süreç bekliyor

Suriyeli mağdurları uzun süreç bekliyor


Hilal TV’de Cengiz Tan’ın hazırlayıp sunduğu Yardımeli Hayır Köprüsü Programına konuk olan Fatih Üniversitesi Sema Uygulama ve Araştırma Hastanesinden Psikiyatrist Dr. Hasan Basri İzgi Suriyeli mültecilerin ruhsal sorunlarının kuşaklar boyu devam edeceğini ve 3-4 kuşak sonra toparlanabileceklerini söyledi.

Yaklaşık iki yıldır süren Suriye’deki olaylar nedeni ile mağdur ve mazlum olan Suriyeli insanların psikolojini değerlendiren Psikiyatrist Hasan Basri İzgi “İnsani çerçeveden bakıldığı zaman büyük bir travma yaşanıyor. Suriye’den kaçabilen insanlar kendi topraklarını bırakıp canlarını kurtarmak için mülteci konumuna düşüyorlar. Şu an sadece biyolojik tedavileri yapılıyor. Ruhsal problemler daha sonra çıkacak ve birkaç kuşak devam edecek” dedi.

Savaş’ın çok büyük bir travma olduğunu söyleyen Dr. İzgi Suriyeli kardeşlerimizin ciddi organ kayıplarından tutun, aileleri parçalanmış sevdikleri gözlerinin önünde ölmüş ve evlerinden ayrılmış insanlar. Hayal kırıklıkları ve parçalanmışlıklar özellikle çocuklarda ciddi yıkımlara neden oluyor. Depresyondan tutun da birçok psikolojik rahatsızlık görülmeye başlayacak. Bu uzun soluklu bir süreç olacak Suriyeli mağdurların yaraları ancak 3-4 kuşak sonra sarılabilecek” dedi.

Öte yandan, Suriyeli mazlumlar kadar bizlerinde imtihandan geçtiğini hatırlatan Psikiyatrist Dr. Hasan Basri İzgi, yapılan yardımların çok önemli olduğunu bireyden çok toplumun daha verimli çalışmalar yapabileceğini söyledi. İzgi, yapılan yardımları azımsamayalım bir damla, bir gölet oluşturur, bizlere çok iş düşüyor dedi. Dr. İzgi hiçbir şey yapamıyorsak Suriyeli kardeşlerimiz için dua edelim ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER