ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:08

Suriyeli Esra yardım elini bekliyor

Suriyeli Esra yardım elini bekliyor


 İç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek Türkiye’ye sığınan Suriyeli Kahya ailesi, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Kahramanmaraş’ta kiraladıkları evde yaşam mücadelesi veren Suriyeli Türkmen asıllı aile, kızları Esra’nın tedavi edilmesi için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım beklediklerini belirtti.

Doğum sırasında yaşanan problemler nedeniyle yatağa bağımlı olarak yaşamını sürdüren küçük Esra, 6 yaşında olmasına rağmen 15 kilogram ağırlığında. Hastalığı nedeniyle tek başına yürüyemeyen, oturamayan ve yemeğini yiyemeyen küçük kız, çevresinde konuşulanları duyuyor, anlıyor ama cevap veremiyor.

Maddi imkansızlıklar içerisinde boğuşan anne Emine (25) ve baba Hüseyin (30) Kahya, çocuklarının iyileşmesi için her gece dua ediyor. Esra’nın tedavi masrafları karşısında çaresiz kalan aile, bu sorunu aşabilmek için herkesten destek bekliyor.

Halep kentinde yaşayan ve ülkelerindeki olaylardan sonra Türkiye'ye sığınan Hüseyin Kahya, ev ve iş yerinin bombalanması üzerine eşi ve 2 çocuğuyla birlikte Kilis sınırından geçerek Kahramanmaraş’a geldiklerini söyledi.

Kahramanmaraş’ta bir ayakkabı imalat atölyesinde haftalık 150 TL’ye iş bulduğunu anlatan Kahya, mahalle sakinlerinin de yardımıyla Divanlı Mahallesi'nde 200 TL’ye 2 odalı bir ev kiraladığını belirtti. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle küçük kızını doktor götüremediğini aktaran Kahya, şunları kaydetti: "Esra, doğum sırasında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bakıma muhtaç durumda. Biz rahatsız olduğunu 2 yaşına geldiğinde anladık. Doğumundan bir süre sonra Suriye’de doktora götürdük. Bize durumunun iyi olduğunu söylediler. Ama Esra’nın yaşı ilerledikçe ne konuşabildi, ne de yürüyebildi. Hiçbir hareket yoktu. Şimdi yemeğini annesi verirse yiyor. Konuşamıyor, oturamıyor, bir yeri ağrısa bize derdini anlatamıyor. 6 yaşında olmasına rağmen 3 yaşındaki bir çocuk gibi görünüyor. Kızımın bakımı çok zor, yalnız bırakamıyoruz. Tüm ihtiyaçlarını annesi gideriyor. Suriye’de doktorlar hastalığına bir teşhis koyamadılar. Sonra da savaş çıktı. Ülkemizi terk etmek zorunda kaldık. Türkiye’de durumumuzdan dolayı hastaneye gidemiyoruz. Ekonomik durumum el vermediği için özel doktorada götüremiyorum. Kızımın durumu ortada, ne yapacağımı bilemiyorum.”

Kardeşinin Beşşer Esad'a bağlı keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü de dile getiren Kahya, “Kahramanmaraş`ta insanlar çok iyi. Allah hepsinden razı olsun. Komşularımız bize çok yardımcı oluyor. Kendimi ülkemde gibi hissediyorum. 25 gün sonra bir erkek evladımız daha olacak. İnşallah o sağlıklı doğar.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER