ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:26

Suriyeli çocukları, gurbette yalnız bırakmadı


Suriye'deki iç savaş öncesi Türkiye'ye sığınan İngilizce öğretmeni Salah İbrahim, kendisini çadır kentte kalan Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitime adadı.
    
Suriye'de iç savaş öncesi Halep'teki bir okulda görev yapan Salah İbrahim, iç karışıklık nedeniyle bir süre önce ülkesini terk ederek Türkiye'ye geldi.
    
Akçakale'deki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde kalan Salah öğretmen, sınır ötesinde de Suriyeli çocukları yalnız bırakmadı.
    
Çadır kentteki sığınmacı ailelerin çocuklarına eğitim veren İbrahim, bir yandan da Türkçesini geliştirmeye çalışıyor.
    
Salah İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinde iç savaş öncesinde Halep kentindeki bir okulda İngiliz Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yaptığını söyledi.
    
Gerilimin artması üzerine görevini bırakıp ailesiyle yaklaşık 5 ay önce Türkiye'ye sığındığını anlatan İbrahim, kamptaki okullarda vatandaşlarına verilen eğitimlere gönüllü olarak katkı sağladığını ifade etti.
    
Çadır kentte yaklaşık iki aydan bu yana İngilizce dersleri verdiğini aktaran İbrahim, bu süre içerisinde kendisinin de Türkçe öğrendiğini belirtti.
    
-Öğrencilerine dönmek istiyor -
    
 Salah öğretmen, Arapça'nın yanı sıra İngilizce, Almanca, Süryanice ve Kürtçe bildiğini, Türkiye'de bulunduğu süre boyunca daha Türkçe öğrenme gayreti içerisinde olduğunu ifade etti.
    
Ülkesindeki olayların bir an önce son bulmasını temenni eden İbrahim Salah, ''Tekrar Suriye'ye dönüp öğrencilerimi hayata hazırlamak istiyorum. Buradaki çocuklara bir şeyler öğretmen için mücadele ediyorum. Öğretmenlik yaşamın anlamı benim için'' diye konuştu.
    
İbrahim, yaşanan bu süreçte çadır kentte kalan Suriyelilerin eğitimine destek olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER