ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 10:58

Suriyeli ‘casus profesör’ tutuklandı

Aralarında Başbakan Erdoğan'ın da bulunduğu bir çok eylemi planladığı gerekçesiyle yargılanan el-muhaberat ajanına 12,5 yıl hapis verildi.


Hatay'da, Başbakan Erdoğan’ı taşlatmak için adam topladığı, ayrıca Suriyeli muhaliflerin kaldığı Apaydın kampından generalleri kaçırmak için çalışma yaptığı iddiasıyla suçlanan Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sbahi Hamdo (39), 12 yıl 6 ay, kendisine yardımcı olduğu ileri sürülen Mürsel Almaz ise 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildi.

"Hür Suriye Ordusu" kurucularından Albay Hüseyin Harmuş'un kardeşi İbrahim Harmuş'un da aralarında olduğu generallerin kaçırılacağı bilgisini alan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Hatay Emniyet Müdürlüğü'nü bu konuda uyardı. Polis, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in talimatıyla casusluk ve muhalif generallerin kaçırılması için Türkiye'ye gönderildiği iddia edilen El Muhaberat elemanı Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden "Doktor" kod adlı Suriyeli Sbahi Hamdo'yu geçen yıl kaçırılacakların listesini irtibatlı olduğu inşaat ustası Mürsel Almaz’a vermek istediği sırada suçüstü yakaladı.
 

BAŞBAKAN'IN ZİYARETİNİ PROVEKE EDECEKTİ

Hamdo’nun telefonunda kamplar, Hatay il merkezindeki halkın yoğun kullandığı köprü, cadde, meydanlar, Yayladağı ilçesindeki askeri lojmanlar ile bu lojmanlara yakın yerlerdeki binaların görüntüleri ele geçirildi. Polis, kaçırılacak generallerin isimlerinin yazılı olduğu kağıt parçasını da buldu. Suriyeli profesörün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgeye ziyaretini de provoke etmek istediği, bunun için de işsiz, uyuşturucu bağımlısı 15 kişiyle 1000'er dolar karşılığı anlaştığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan Hamdo tutuklanırken, Hamdo’ya yardımcı olduğu ileri sürülen inşaat ustası Almaz ise serbest kaldı.

AĞIR CEZA'DA YARGILANDI

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçundan yargılanan Prof. Dr. Hamdo karar duruşmasına çıktı. Sanık Almaz'ın katılmadığı duruşmada Suriyeli profesör, tercüman aracılığıyla son savunmasını yaptı. Daha önceki savunmasında Hatay'a tatil yapmaya geldiğini iddia eden Prof. Dr. Hamdo, son savunmasında, Suriye’de kaybolan bir akrabasını bulmak için geldiğini anlattı. Halep Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğunu, aynı zamanda diş doktoru olduğunu ifade eden Hamdo, “Suriye’de bir akrabam kayboldu. Türkiye’deki kamplarda olduğunu öğrendim. Muhammet Hahir isimli bir kişi beni Mürsel ile tanıştırdı. Mürsel’in kamp müdürü olduğunu söyledi. Kaybolan akrabam evli ve çocuklu olduğu için kendisiyle ilgilenmek istedim. Telefonumdaki görüntüler de yasak bir yerin çekimini yapmadım, bu yönde bir işaret de yoktur. Benim dışımda da bazı kişileri gördüm. Görüntüleri yakalanmadan bir ay önce çektim zaten." deyip beraatini istedi.
 

DOKTOR'UN AVUKATINDAN ÇARPICI İDDİA

Almaz’ın avukatı Arif Çabalak ise müvekkilini MİT’in kullandığını iddia etti. Almaz’ın bir süre Suriye’deki cezaevinde yattığını anlatan Çabalak, müvekkilinin Türkiye’ye geldikten sonra kız kardeşinin evinden MİT mensuplarınca alındığını ileri sürdü. Almaz'ın Suriye sınırına götürülerek diğer sanığı Suriye’den getirmesinin istendiğini kaydeden Çabalak, "Önce öldürülebileceğini söyleyip kabul etmemiş. Daha sonra yardımcı olacak sanıkla buluşmuştur. Müvekkil, daha önce de benzer olaylarda devlet görevlilerince kullanılmıştır. Yakalama esnasında ele geçirilen peçetedeki isimleri diğer sanık yazmıştır. Görüntüler de onun cep telefonundan çıkmıştır.” iddiasında bulundu.

Mahkeme, Suriyeli Prof. Hamdo’yu casusluktan 15 yıl hapse mahkum ederken, duruşmadaki iyi hali sebebiyle cezası 12 yıl 6 ay hapse düşürüldü. Hamdo’ya yardımcı olduğu ileri sürülen tutuksuz Almaz ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER