ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:27

Suriyeli anneler, zulme boyun eğmiyor


Ülkelerindeki iç savaşta eşlerini kaybeden ya da aylardır eşlerinden haber alamayan Suriyeli kadınlar, yaşadıkları tüm acılara rağmen çocukları için ayakta kalmaya çalışıyor.
     Suriye'de binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin yaralandığı iç savaş en fazla kadın ve çocukların yaşamını olumsuz etkiliyor.
     Eşlerini veya çocuklarını savaşta kaybeden gözü yaşlı kadınlar, sürekli yaşanan bombardıman ve şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalıyor.
     Çatışmada eşleri ölen kadınlar, ülkelerindeki sorunların biteceği ve bir an önce evlerine kavuşacakları günün hayalini kurarken, eşlerinden haber alamayanların en büyük arzusu ise kocalarının akıbetini öğrenebilmek...
     Bombardımanda evleri yıkılan yüz binlerce kadın komşu ülkelere sığınarak çocuklarını yaşanan şiddetten korumaya çalışıyor.
     Türkiye gelen sığınmacılar arasında yer alan 10 kadın da çocukları veya torunlarıyla Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde hayırseverlerce kiralanan iki odalı evde birlikte kalıyor.
    
     -''O vatan bizim'' -
    
     Evde kalan Suriyeli Zehra Kasım, AA muhabirine, Türkiye'ye gelişlerini ''Akrabalarımızı, çocuklarımızı, kardeşlerimizi orada kaybettik. Biz de Suriye'deki ölümden kaçtık'' diye anlattı.
     Aynı evin içinde kader ortaklarıyla aynı yaşamı paylaştıklarını dile getiren Kasım, şunları söyledi:
     ''Burada iki odalı evde 10 kadın, 40 çocukla birlikte yaşıyoruz. Kimimizin eşi öldü, kimimiz eşimizden haber alamıyoruz. Yaşam koşullarımız kötü. Çocuklarımızın bir çoğu hasta. Suriye'den gelen yaralıları ayağa kaldıran ve bizlere sahip çıkan Başbakan Erdoğan'a sonsuz teşekkür ediyoruz. Beşer Esad'a da söyleyeceklerim var: O vatan bizim. Vatanımızı sana bırakmayacağız.''
    
     -Anneleri verem, çocukları zatürre-
    
     Suriye'deki olaylarda babalarını kaybeden, anneleri tarafından Türkiye'ye zorlu yolculukların ardından getirilen çocuklar ise yakalandıkları hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalıyor.
     Anneleri verem olan 6 aylık Munre ile Ümirne kardeşler bastıran kış şartlarına boğun eğiyor. Zatürre olan ikizler, annelerinin Adana'daki bir hastanede tedavi gördüğü için annelerinden uzakta yaşıyor.
     Kardeşlere bakan babaanneleri Şükran Fatma, çektikleri acıların tarif edilemez olduğuna işaret ederek, ''Çocuklarımızın kıyafetleri yiyecekleri yok. Savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındık. Şükürler olsun hayattayız. Ama ikiz torunlarım zatürre oldu, anneleri ise verem. Bu zor günlerin bir an evvel geçmesini temenni ediyoruz'' dedi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER