ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Haziran 2014 Pazar 09:01

Suriye’den kaçarken sınırda doğum!

Suriyeden kaçarken sınırda doğum!

Türkiye’ye sığınmaya çalışan hamile bir kadın, sınırdan geçerken doğum yaptı.


Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı kaçıp Türkiye’ye sığınmaya çalışan hamile bir kadın, sınırdan geçerken doğum yaptı. Şırnak'ın Cizre ilçesine gelen kadın ve ailesi yardım bekliyor.

Edinilen bilgiye göre, Suriye’de çoban olan kocasını kaybeden Zeynep Mele İsa, çocuklarını ve gelini Fatma Ömer'i alıp Türkiye’ye sığınmak için sınıra geldi. Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD militanları, aileyi bekletip sınırdan geçmesini engelledi. PYD militanları ailenin üzerinde bulunan tüm paraları ve eşyaları alıp serbest bıraktı. Hamile olan gelin Fatma Ömer sınırda doğum yapmak zorunda kaldı. Doğumdan sonra yola çıkan aile, dün akşam saatlerinde Cizre’ye ulaştı. Ancak aile Cizre’de gidecekleri bir yerleri olmadığından dolayı sokak ortasında kalakaldı.

Aile bireyleri zor koşullar altında iftarlarını yaptı. Gündüzleri 50 dereceyi geçen sıcaklığın yaşandığı Cizre sokaklarında kalan ve akşamın geç saatlerine kadar sokak ortasında kalan aileyi fark eden yakındaki Meydan Camisi imamı, aileye sahip çıkıp onları camiye aldı. Bunun üzerine ailenin durumundan haberdar olan çevredeki esnaflar da yiyecek ve içecek yardımında bulundu. Geceyi camide geçiren Suriyeli mağdur aile, bugün nereye gidecekleri belli olmadığı için yetkililerden yardım bekliyor.

Kürtçe olarak derdini anlatan Suriyeli Zeynep Mele İsa, “Suriye’nin Derik kentinden sınıra gelip Türkiye’ye sığınmak istedik. Biz sınıra gelirken orada PYD militanları bizim geçmemizi engelleyip bizden para istediler. Üzerimizdeki bütün yol paramızı aldılar. Çünkü biz o parayla Diyarbakır’a akrabalarımızın yanına gidecektik. Ama elimizden paramızı aldıkları için böyle sokak ortasında kaldık. Burada da kimseyi tanımıyoruz. Suriye’de kocamı öldürdüler. Bende dedim bari çocuklarımı kurtarayım. Benim kocam ve bir oğlum çobanlık yaparken onları öldürüp hayvanlarımızı da zorla alıp götürdüler. 4 gündür sınırdan geçmeye çalışıyorduk. Benim gelinim Fatma hamile idi sınırda doğum yaptı” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER