ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 15:21

Suriye'den kaçan savaş mağdurlarına iftar verdiler

Suriyeden kaçan savaş mağdurlarına iftar verdiler


Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlara, İzmir'de AK Parti Menderes İlçe Kadın Kolları tarafından iftar verildi. Çoğunluğunu çocuk, kadın ve ailelerinin oluşturduğu 130 Suriyelinin ağırlandığı yemeğe katılan vatandaşlar, duygu dolu saatler yaşadı. Gıda, kıyafet ve sağlık desteğinde de bulunan İlçe Kadın Kolları Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Zerrin Ak, “Rahmet ve mağfiret ayında savaş mağdurlarının dertlerine derman olmaya çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dileğimiz, en kısa zamanda bölgede huzur ve kardeşliğin tesis edilerek, çocuk ve kadınların kendi ülkelerinde yaşamlarını sürdürmesidir.” dedi.

Çoğunluğunu çocuklar, kadınlar ve ailelerinin oluşturduğu 130 Suriyeli savaş mağduru, Menderes ilçesine bağlı Bulgurca köyüne sığındı. Açık alandaki bir tarladaki çuvaldan çadırlarda yaşam mücadelesi veren sığınmacılara, Menderesli kadınlar sahip çıktı. İnsani yaşam şartlarından yoksun tarlada ziyaret eden AK Parti İlçe Kadın Kolları üyeleri, hayırseverlerden topladıkları gıda, kıyafet ve ayakkabıları dağıttı. Menderesli kadınlarla birlikte sığınmacıları ziyaret eden Dr. Mesut Akbal ise hastalıklarına çare bulmaya çalıştı. Elektrik, su ve tuvaletten yoksun, çuvaldan bozma çadırlarda hayat mücadelesi verdiklerini öğrenen vatandaşlar, yardım için seferber oldu. Öğle saatlerinde çadırda 50 dereceyi bulan hava sıcaklığına dayanamayan 20 günlük Meryem bebeğin hayatını kaybetmesi de hayırseverleri harekete geçiren diğer bir etken oldu. Hayırseverlerin destekleriyle savaş mağdurlarına yardım etmeye çalışan İlçe Kadın Kolları, insanlık dramına dikkat çekmek için ihtiyaç sahipleriyle hayırseverleri iftarda biraraya getirdi. Sığınmacıların yaşam alanı olan tarlada verilmesi düşünülen iftar, bazı vatandaşların şikayetleri üzerine Bulgurca köyü meydanına alındı. Yardımsever vatandaşlar, sığınmacıları kendi arabaları ve traktör römorklarında iftar yerine taşıdı.

Görüştükleri yetkililerden 1 milyonu aşan Suriyeli sığınmacının sınır bölgesinde konuşlandırıldığını ve hepsinin o bölgede olması gerektiği bilgisini alan AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Ak, bir şekilde Bulgurca'ya kadar gelen sığınmacıların mağduriyetine duyarsız kalmadıklarını ifade etti. Kendi arkadaşları, hayırseverler ve bazı derneklerin insani yardım çalışmalarına teşekkür eden Ak, “Vatandaşlarımızın Suriyeli kardeşlerimize kucak açması, bu mübarek ayda onlara yardım ediyor olması insanlığın daha ölmediğini ortaya koydu. Bu yardımların karşılığını Allah verecektir. Dileğimiz Suriye’deki iç çatışmanın kısa zamanda sona ermesi, bu çocuklar ve kadınların kendi ülkelerine dönerek huzur içinde yaşamalarıdır. Duamız bölgenin huzuru, barışı ve kardeşliğidir.” diye konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER