ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 19:34

Suriye’den kaçan iki Çerkez aile Bursa'da

Suriyeden kaçan iki Çerkez aile Bursada


148 yıl önce Anavatanları Kuzey Kafkasya'dan Suriye'nin Golan bölgesine sürülen Çerkezler şimdi de iç savaş yüzünden yeniden topraklarını bırakmak zorunda kalıyor. Suriye’de süren iç savaş nedeniyle kaçan iki aile, Bursa Karacabey ilçesine geldi.

        Ülkede yaşanan şiddet olayları nedeniyle yaklaşık bin 400 Çerkez Suriye'yi terk etti. Suriye'de yaşayan yaklaşık 130 bin Çerkez, ağırlıklı olarak Hama, Humus, Halep ve Şam'da ikamet ediyor. Ancak çatışmaların yoğunlaşmasıyla ülkeyi terk etmeye başlayan Çerkezler, bir yandan da anavatanları Kafkasya'ya dönmenin yollarını arıyor. Bu konuda Rusya yönetiminden talepte bulunan, ancak Çerkezler bir sonuç alamadı. Bu savaş sürecinde ise yaklaşık 400 Çerkez Kafkasya'ya giderken, 700 civarında ailenin de Türkiye'de olduğu belirtildi.

        KİMİN KİMİ VURDUĞU BELLİ DEĞİL

        Suriye’nin Golan bölgesinden iki aile Karacabey ilçesine geldi. Karacabey Hayırlar köyüne ailesiyle birlikte gelen Selahaddin Muhammed Emin, Golan Bölgesi Berajam köyünden bir hafta önce geldiklerini belirterek, “Geldiğimiz Hayırlar köyünün ilgisinden memnunuz. Suriye'de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Can güvenliğiniz yok, kimin kime vurduğu belli değil. Karşınızda savaşacağınız kişi belli değil, herkesin canı tehlikede. Çocuklarınız dışarı çıktığında acaba sağ salim dönebilecekler mi endişesi yaşıyorsunuz.” dedi.

        Göçmen ailelerden Sena Abdülkerim Emin ise çocuklarının başına bir şey gelmemesi için Suriye’yi terk ettiklerini belirterek, “Biz oradan mümkün olduğu kadar çocuklarımızı uzaklaştırmayı çalıştık. Suriye'de içinde bulunmadığımız bir savaş yaşanıyor. Bizi muhalif veya değil hiç ilgilendirmiyor. Biz Çerkez toplumu olarak sadece canımızı kurtarma ve yaşama derdindeyiz.” şeklinde konuştu.

        “GÜNEY MARMARA BÖLGESİNE SURİYE’DEN 27 AİLE GELDİ”

        Kafkas Derneği Federasyonu Güney Marmara Kriz Komitesi Başkanı Levent Turgut ise 150 yıl önce yaşanan savaşlarda Suriye’ye sürgüne gönderilen Çerkezlerin bu gün de aynı sıkıntıları yaşadığını aktardı.

        Türkiye'de yaşayan Çerkezler olarak Suriye’deki duruma sessiz kalamadıkları için Kafkas Derneği Federasyonu olarak kriz yönetimi komitesi oluşturduklarını aktaran Turgut, şunları söyledi: “Federasyona bağlı 61 dernek kendi bölgesinde çalışmalara başladı. Çerkez köylerindeki boş evlere Suriye'den gelen aileleri yerleştirmeye başladık. Güney Marmara bölgesine şu an için 80 kişilik 27 aile yerleşmiş durumda. Biz hepsini ziyaret edip gerekli ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.”

        Bursa Abhaz Derneği Başkanı Cengiz Koç ida Suriye'den göçmek zorunda olan Çerkezlere yardımcı olmak için Bursa bölgesindeki tüm Kuzey Kafkas kökenli derneklerin işbirliği yaptığını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER