ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:25

Suriye’den gelecekler için hazırlıklar yapıldı


 Suriye’de devam eden iç savaş ve Esed’in zulmünden kaçanlar arasında Süryani vatandaşlar da bulunuyor. Süryanilerin; Midyat, Nusaybin ve Mardin merkezde yerleşecekleri öğrenilirken, bazı vatandaşların Midyat’ta yakınları yanında ve kiliselerde bulundukları belirtiliyor.

Suriye’de bulunan Süryani vatandaşlar için Mardin’in Midyat ilçesinde hazırlıklar tamamlandı. Kaymakam Oğuzhan Bingöl, “Şu an ilçemizde 110 Süryani vatandaş var.” dedi.

Süryani vatandaşlar için hazırlıkların yapıldığını belirten Kaymakam Oğuzhan Bingöl, vatandaşların yerleşecekleri yerleşim yerleri hakkında bir sorun olmadığını aktardı. Bingöl, “Yerleşecekleri yer konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Buradaki Süryani vatandaşlar ev sahipliği yapıyorlar, onların maddi desteğe ihtiyacı var. Onları da AFAD karşılayacak. Bizde şu anda 110 tane Süryani vatandaş var.” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD)’na isimlerin bildirildiğini söyleyen Kaymakam Bingöl, “Biz o isimleri bildirdik, yardım çıkacak.” şeklinde konuştu. Suriye’de yaklaşık 30 bin Süryani’nin olduğu belirtilirken, şu an için yoğun bir dönüş söz konusu olmadığı aktarıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER