ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:21

Suriye'deki savaş suçu belgeleri


İzmir Valisi Mustafa Toprak, Anadolu Ajansı (AA) tarafından yayımlanan Suriye'de Esed rejiminin savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ilişkin, "Suriye'deki vahşetin, oradaki çocuklara, gençlere, yaşlılara, tüm insanlığa yapılan kötü muamele, işkence ve olumsuz görüntülerin elde edilip, insanlık vicdanının aydınlatılmasında ve o görüntülerin katkısıyla acaba neler yaşandığının deşifre edilmesindeki katkılarınız için kurumunuza teşekkür ediyorum" dedi.
AA İzmir Bölge Müdürü Sabri Çelebioğlu, Toprak'ı makamında ziyaret etti.
AA'nın 100. yıl vizyonu çerçevesinde Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde hazırladığı ve 2013'ün tüm önemli olaylarının çarpıcı fotoğraflarla gözler önüne serildiği yıllığı Toprak'a hediye eden Çelebioğlu, AA'nın çalışmaları hakkında da bilgi verdi.
Vali Toprak da AA'nın 100. yılına koşma sürecinde her geçen gün kendini geliştirdiğini, yenilediğini belirterek, haber ve fotoğraflarını tüm dünya ülkelerine servis yapma yönünde çok önemli gayretlerini görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.
- Savaş suçu belgeleri
AA'nın günden güne çıtasını yükselttiğini ifade eden Toprak, "En son Suriye'deki vahşetin, oradaki çocuklara, gençlere, yaşlılara, tüm insanlığa yapılan kötü muamele, işkence ve olumsuz görüntülerin elde edilip, insanlık vicdanının aydınlatılmasında ve o görüntülerin katkısıyla acaba neler yaşandığının deşifre edilmesindeki katkılarınız için kurumunuza teşekkür ediyorum. Ciddi manada kederlendik, üzüldük, insanlık adına acı çektik. Acıların giderilmesinde kişi olarak bizlere ne görev düşüyor, şüphesiz ki ülkelere, devletlere, yönetimlere büyük görev düşüyor ama her şeyden öte bunları oluşturan insanlığın bu noktada hangi görevleri üstlenmesi gerekiyor, o konuda da bir farkındalık ve bir düşündürücü katkı sağladınız" diye konuştu.
Yıllığı inceleyen Toprak, Şam'daki Emevi Camii fotoğrafına değinerek, 2006 yılında İçişleri Bakanlığı aracılığıyla gittiği Şam'da camiyi görme fırsatı bulduğunu belirtti.
Toprak, "fotoğrafta o yüce mabede silahlarla, tahrip edici aletlerle saldırıldığını ve olumsuz noktaya getirildiğini gördüğünü, bundan üzüntü duyduğunu" kaydederek, "İnanç noktalarına dahi dokunuluyorsa hakikaten insanlığın bittiği yer diye düşünüyorum" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER