ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 16:14

Suriye'deki olaylarda 31 kişi öldü


Suriye'de ordu birliklerinin yönetim karşıtlarının yoğun olduğu kent ve bölgelere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 31 kişinin öldüğü bildirildi.
    
Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin çeşitli kent ve bölgelere havan topu ve roketlerle düzenlediği operasyonlarda Şam'ın banliyölerinde 12, Dera'da 8, Deyru'z Zor'da 6, Halep'te 2, Humus, Rakka ve İdlib'de birer olmak üzere 31 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.
    
Bu arada, güvenlik güçlerinin Filistinli mültecilerin kaldığı Şam'daki Yermuk kampında yaşayanların bölgeden çıkması için saat 07.00'ye kadar süre tanıdığını anlatan kamptaki Filistinli Hamza Ebu Adıl, uçakların sabah saatlerinde kampı bombaladığını, binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştiğini ve hareket eden her şeye ateş ettiğini söyledi.
    
Halkın toplu halde kampı terk ettiğini belirten Ebu Adıl, dünden beri Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kampın birçok yerinde kontrolü sağladığını, kampın çevresinde de iki ordu arasında çatışmaların çıktığını aktardı.
    
Öte yandan, savaş uçaklarının Şam'ın Daraya, Doğu Guta bölgesini bombalandığını vurgulayan Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), uçakların bombardımanının ardından Şam'ın Hamuriye bölgesinin birçok yerinde yangının çıktığına ve onlarca evin yıkıldığına dikkati çekti. SRGC, Şam'ın Arbine bölgesinde misket bombası kullanıldığına işaret etti.
    
SRGC, ÖSO birliklerinin Halep'teki 306. birliğinin kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER