ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 11:57

Suriye'deki kampta soğuğa karşı "duvar" önlemi


Kendi imkanlarıyla kurdukları derme çatma çadırlarda hayata tutunmaya çalışan Suriyelilerin hayattan yoksunluklarının Türkiye'ye en yakın adresi Atme'de, kara kışla mücadele başladı.
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin İdlib kentine bağlı Atme kasabasındaki çadır kentte barınan yaklaşık 30 bin Suriyeli, gıda, elektrik, sağlık ve hijyen gibi temel ihtiyaçların yanı sıra ısınma problemi yaşıyor.
Çadırlarının etraflarına ördükleri duvarlar sayesinde soğuk havaya karşı korunabilen Suriyeliler, aynı zamanda etraftan topladıkları zeytin ağaçlarının dallarını yakarak ısınmaya çalışıyor.
Çadır kent sakinlerinden Muhammed El- Sabbah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çektikleri onca sıkıntıya karşın soğukla mücadele etmeye çalıştıklarını söyledi.

-"Kışın en acımasız yüzü gece ortaya çıkıyor"-

Çoğu zaman çadırlarının su aldığını ve ıslak zemin üzerinde yatmak zorunda kaldıklarını ifade eden El Sabbah, kışın en acımasız yüzünün gece göründüğünü belirtti.
El Sabbah, ısınmak için kat kat giyindiklerini fakat buna rağmen ısınamadıklarını söyledi.
Kendilerine uzanacak bir yardım eline özellikle bu kara kışta ihtiyaç duyduklarını anlatan El Sabbah, "Çadırda 8 kişilik ailemle kalıyorum ancak 3 yatağımız var ve hepimiz üst üste uyuyoruz. Yağmur yağdıgında çadırımızı su basıyor buna rağmen uyumaya çalışıyoruz. Bu nedenden dolayı bel ve sırt ağrısı yaşıyoruz, çocuklarımız hastalanıyor. İlaç bulmakta da sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ilacı bulamıyoruz. Ülkemize de dönemiyoruz. Evimiz barkımız yıkıldı, hayatlarımız yıkıldı. Allah'tan bir an önce bu çektiğimiz ızdırabın bitmesini istiyorum" diye konuştu.
Hasta olan 2 çocuğunu tedavi ettirmek için yardım bekleyen Mahmud Şeymu ise bir insanın ihtiyacı olan her şeye muhtaç olduklarını söyledi.
Kimi zaman ekmek bile bulamadıklarını belirten Şeymu, "Burada yaşamak gerçekten çok zor. Elektrik, yakacak, içecek suyumuz yok. Olan su da sağlıklı değil. Çocuklarımız hastalanıyor. Halk sefil, zor durumdayız" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER