ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 17:23

Suriye'deki iç savaş


Suriyeli muhalifler, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ülkenin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılması ve şehirlerdeki kuşatmaların kaldırılmasını öngören tasarısının uygulanmasının uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyor.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Luey Safi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Alınan bu kararın Esed rejimi tarafından uygulanması için, BM'ye güç kullanma imkanı veren 7. maddesi gereğince teminat altına alınması gerekirdi" dedi.
Esed rejiminin karara bağlı kalmasını uzak bir ihtimal olarak niteleyen Safi, "Rejim her zaman olduğu gibi engel çıkarmaya çalışacak. Bu nedenle onu kararı uygulamaya zorlamanın tek yolu alandaki güç dengelerinin değişmesi ve ona karşı 'sopa göstermek' olacaktır" diye konuştu.
Suriyelilerin muhtaç olduğu insani yardımların miktarıyla ilgili de bilgi veren Safi, "Yaklaşık 1 yıldır Suriyelilere yardım ediyoruz. Ancak Suriyelilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için aylık olarak yarım milyar gerekiyor. Bu yardımlar yerlerine ulaşmadığı takdirde büyük bir insani krizle karşı karşıya kalacağız" ifadesini kullandı.
BMGK'nın aldığı kararının önemli bir adım olduğunun altını çizen Suriye Ulusal Konseyi (SUK) üyesi Rima Fileyhan ise, "Bu karar, yardımların sadece rejim tarafından gönderilmesine sınırlama getiriyor ve BM güçlerinin de bu sürece dahil olmasını öngörüyor. Ayrıca, ilk defa olarak sivillere karşı varil bombası kullanılması kınanıyor. Bu açıdan bakıldığında kararın pek çok olumlu yanının olduğunu söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.
Suriye'deki insani durumun tehlike sınırında olduğuna işaret eden Fileyhan, halkın yarısının yardıma muhtaç olduğunu ve yardımların öncelikle Humus, Şam kırsalı ve Yermuk gibi birinci derecede yardıma muhtaç yerlere gönderileceğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER