ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 14:46

Suriye'deki iç savaş


Suriye'de, Esed güçlerine karşı mücadele eden muhaliflere savaş açarak Rakka, Halep ve İdlip'te önemli bölgeleri ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt sınır bölgelerinde etkinliğini artırmanın yollarını arıyor.
Geçen yıl Nusra Cephesi'nden ayrılan Ebubekir el-Bağdadi tarafından kurulduktan sonra, Esed'e karşı mücadele veren muhaliflerle savaşarak onlardan rejim güçlerinden ele geçirdikleri bölgeleri alan IŞİD, Türkiye sınırına doğru etkinlik alanını artırmaya devam ediyor.
Daha önce Halep, Rakka, Cerablus ve Azez'de önemli üsler ele geçiren IŞİD, şimdi de güçlerini Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Çobanbey'e sevk ederek, bu bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor. İslami Cephe'ye bağlı Tevhid Tugayı da sınır boylarındaki gücünü kaybetmemek için Türkmenlerle ortak karşı operasyonlarını sürdürüyor.
IŞİD'le günlerdir süren çatışmalarda bilanço giderek ağırlaşıyor.
- Sınır kapıları ve petrol bölgeleri
Petrol kuyuları ve sınır kapıları gibi stratejik noktaları ele geçirmek üzerine yoğunlaşan IŞİD, muhaliflerin elindeki Suriye'nin en büyük ikinci kenti olan Halep'e ayrı bir önem veriyor. Halep kent merkezinde geçtiğimiz günlerde görece bir üstünlük sağlayan IŞİD, İslami Cephe'nin operasyonlarıyla geri püskürtülmüştü.
Kent merkezinde el-Bab semti dışında diğer noktaları kaybetse de, kırsalda hala etkinliğini sürdüren IŞİD, Halep'in kuzeyinde daha önce Tevhid Tugayı'nın elinde bulunan Hariytan ve Azez kasabalarını ele geçirmiş görünüyor. Örgüt kuzey bölgesinde bulunan Minnig havaalanını da askeri karargah olarak kullanıyor.
IŞİD, muhaliflerin kalesi olarak bilinen Anadan ve Tel Rıfat kasabalarını bir süreliğine elinde tuttuktan sonra geri çekilmek zorunda kaldı. Ayrıca, Halep'teki en önemli bölgelerden biri olan sanayi bölgesi Şeyh Neccar'daki bazı bölgelerde de etkin hale gelmek için operasyonlar gerçekleştiriyor.
Halep kentine bağlı Menbeç kasabası çevresinde de İslami Cephe'ye bağlı Ahrar'uş Şam birlikleri ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyeleri arasında zaman zaman çatışmalar aşanıyor.
IŞİD de, bunun üzerine kuzey bölgesinin en önemli noktası olan Azez'den sonra Çobanbey beldesini ele geçirip Kilis'e açılan Selame (Öncüpınar) sınır kapısı ile Tel Ebyad (Akçakale) sınır kapısı arasındaki Carablus gibi önemli noktaları kontrol altına alarak iki kapı arasındaki geçişleri kontrol etmeyi planlıyor.
Daha önce Ahrar'uş Şam, Tevhid Tugayı ve ÖSO'nun etkin olduğu Azez'i tamamen ele geçirmesi nedeniyle muhaliflerin Türkiye sınır kapısıyla olan bağlantısını kesmek isteyen IŞİD, muhaliflerin kontrolünde olan Kilis'e açılan Selame Sınır Kapısı için de tehdit oluşturmaya devam ediyor.
- IŞİD'in en etkin olduğu bölge Rakka
Daha önce Nusra Cephesi'yle Ahrar'uş Şam grubunun etkin olduğu Rakka'da kontrol tamamen IŞİD grubunun elinde duruyor. Rakka, petrol kuyuları ve tamamen kurtarılmış bir bölge olması nedeniyle muhalifler için önemli bir bölge olarak nitelendiriliyordu.
Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) etkin olduğu İdlip'te de bir süre varlığını sürdüren IŞİD, İslami Cephe'nin operasyonları sonucu Cisr eş-Şugur beldesindeki birliklerini kırsaldaki köylere çekmek zorunda kalmasına rağmen bölgede zaman zaman sıcak çatışmalar yaşanıyor.
IŞİD militanları Azez ve Rakka gibi bazı kritik ve önemli yerleri elinde tutarken, Deyr'u Zor, Şam ve Hama kırsalında da küçük gruplar halinde varlık gösteriyor. Bu gruplar kuzeydeki bölgeler dışında sabit kalmaktan daha çok sınır boylarını ele geçirmek için hareket halinde İslami Cephe ve yerel muhalif gruplara bombalı ve operasyonel saldırılar düzenliyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'le yerel muhalifler arasında 4 haftadır devam eden çatışmalar, tasfiyeler ve bombalı eylemlerde 206'sı sivil, bin 562 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER