ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 12:42

Suriye'deki iç savaş


Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kendileriyle mücadele eden muhaliflere çatışmayı durdurmaları ve şartlarını kabul
etmeleri için 24 saat süre verdiği, aksi takdirde Esed rejimine karşı mücadeleyi sondıracağı öne sürüldü.
IŞİD Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani'ye ait olduğu iddia edilen ve internette yayınlanan ses kaydında, IŞİD ile savaşan grupların, çatışmayı durdurmaları ve öne sürdükleri 3 şartı 24 saat içinde gerçekleştirmeleri talep edildi.
IŞİD'in şartlarının yerine getirilmemesi ve çatışmaların durdurulmaması halinde Halep'te Esed rejimi karşı verilen mücadelenin sonlandırılacağı belirtildi.
Ses kaydında şartlar, "Savaşçılarımızın, yollarını kesmek üzere konulan barikatların kaldırılması, IŞİD'deki Suriyeli olsun ya da olmasın hiçbir askerin eziyet ve aşağılanmaya maruz kalmaması, tutuklu IŞİD mensuplarının serbest bırakılması" şeklinde sıralandı.
Şartların uygulanma süresine dikkat edilmemesi halinde Şeyh Said, Nebl ve Zehra cepheleri ile Kuveyres Askeri Havaalanı ve Nakarin Termik Santrali'nin bulunduğu bölgede, Esed rejimiyle mücadele hatlarından geri çekileceği vurgulandı.
Ses kaydında, "IŞİD'in söz konusu bölgeden çekilmesi Halep'in yıkılması anlamına gelir. Gruplar arasında ortaya çıkan fitneyi bertaraf etmek için uğraştık ama bir sonuç elde edemedik " denildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER