ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 16:39

Suriye'deki iç savaş


Suriyeli aktivist Yasir Ahmet, Halep kentine bir hafta içerisinde 165 varil bombasının atıldığını ve saldırılarda 500'den fazla kişinin öldüğünü açıkladı.
Ahmet AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Halep'e atılan bütün varil bombalarını sayıyoruz, sadece Halep'e bir hafta içerisinde 165 varil bombası atıldı. Saldırılarda 500'den fazla insan öldü, bu kişilerden bir çoğunun bedenleri parçalandığı için kaydı yok" dedi.
Saldırıların sivil yerleşim yerlerini hedef aldığını söyleyen Ahmet, "Halep neredeyse tamamen viraneye döndü, birçok bölgede alt yapı çöktü, okullar kapatıldı ve birçok yol ulaşıma kapandı" diye konuştu.
Helikopterlerden atılan ama patlamayan varil bombalarını incelediklerini aktaran Ahmet, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu bombalar tamamen el yapımı. Boyu 1.5 metre, genişliği ise 80 santimetre. İçerisinde TNT tipi patlayıcı bulunuyor, ayrıca değişik yakıcı kimyasallarla güçlendiriliyor. Bunlara ek olarak içerisine kalın metal parçalar yerleştiriliyor. Bu şekilde patladığında saçılan parçalarla daha çok insan ölmesi hedefleniyor."
Hazırlanan varillerin daha sonra helikopterlere yüklenerek 5 bin metre yükseklikten yerleşim yerlerine bırakıldığını kaydeden Ahmed, "Bu variller uçak füzesinden daha etkil, bazen üç binayı birden yerle bir edebiliyor. Başından bu yana varil bombası saldırılarında ölenlerin sayısı kimyasal silah saldırılarında ölenlerden kat kat daha fazla " ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER