ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 01:14

Suriye'deki iç savaş


BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman'ın, Cenevre-2 Konferansı'nın toplanabilmesi için İran'dan destek istediği bildirildi.

Genel Sekreterlik Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Feltman'ın İran'a yaptığı ziyareti tamamladığını, burada İran Dışişleri Bakanı, Bakan Yardımcısı ve diğer İranlı diplomatlarla görüştüğünü söyledi.

Haq, görüşmelerde Feltman'ın, BM'nin Suriye krizine askeri çözüm yaklaşımlarını reddettiğini vurguladığını ve Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları konusunda muhataplarına bilgi verdiğini belirtti.

Feltman'ın, İran'ın bölgedeki "etkisi ve liderliği" dolayısıyla Suriyeli tarafları müzakere masasına getirmede önemli bir rol oynayabileceğini ve bu konuda sorumluluğu olduğunu söylediğini kaydeden Haq, "Feltman, İranlı yetkililerle Suriye'de her geçen gün kötüye giden durumu ve BM'nin kimyasal silah kullanımına yönelik derin kaygısını dile getirdi. Görüşmelerde BM'nin İran ve diğer ülkelerle çalışarak Suriye'deki krizi nasıl sonlandırabileceği ele alındı" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER