ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:37

Suriye'deki iç savaş


Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suriye'de ihtiyaç duyulan her yerde savaşmayı sürdüreceklerini söyledi.

Beyrut'un güneyinde, taraftarlarına hitaben yaptığı konuşmada, Suriye rejimini "sonucu ne olursa olsun desteklemek konusunda yerinde bir karar verdiklerini" belirten Nasrallah, "Olmamız gereken yerde olacağız. Üzerimize aldığımız sorumluluğu taşımayı sürdüreceğiz. Ayrıntılara girmeye gerek yok, detayları savaş alanının gerektirdikleri belirleyecek" dedi.

Hizbullah'ın desteğindeki Suriye hükümet güçleri 5 Haziran'da stratejik önemi olan Kusayr kentini geri alarak Suriyeli muhaliflere büyük bir darbe indirmişti.

Kusayr kentinin geri alınmasının ardından hükümet güçleri tüm dikkatini muhaliflerin elindeki Humus kentinin iç bölgeleriyle kuzeydeki Halep kentine yöneltmiş bulunuyor.

Konuşmasında oldukça sinirli olduğu görülen Nasrallah, Hizbullah savaşçılarının Halep'e kadar gideceğini doğrudan söylemese de seçtiği sözlerle örgütün sonuna kadar savaşmaya kararlı olduğunu güçlü bir şekilde gösterdi.

"Bizim için Kusary'dan sonrası, Kusayr'dan öncesiyle aynıdır. Proje ve kanaatlerimiz değişmemiştir" diyen Nasrallah, ABD ve İsrail'in, İran ile Suriye'yi yıkmaya yönelik "tekfir projesi"ne engel olmak için Suriye'de savaştıklarını söyledi.

Nasrallah'ın sözleri, örgütün Kuseyr alındıktan sonra da Suriye'deki iç savaşa dahil olmayı sürdüreceğine ilişkin ilk işaret olarak yorumlandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER