ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 04:02

Suriye'de savaş suçu belgeleri


MERVE YILDIZALP - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AA'nın yayınladığı Suriye'deki savaş suçu belgelerine ilişkin, sivil insanların hayatını kaybettiği insanlık suçlarını tarihin ve vicdanların unutmasının mümkün olmadığını belirterek, ''Binlerce fotoğrafla tarihe geçen bu duruma sessiz kalınmaması tüm dünyanın ortak bir sesle bu zulme ''dur' demesi gerekmektedir" dedi.
Bakan İslam, yaptığı açıklamada, AA'nın yayınladığı Suriye'deki savaş suçu belgelerini değerlendirerek, Suriye'de yaşanan insanlık dramına bir kez daha büyük bir acıyla şahit olunduğunu ifade etti.
Bunun daha önce de Bosna, Filistin ve Myanmar'da görüldüğünü belirten İslam, "Bu, ma'şeri vicdanı yaralayan bir durumdur. Sivil insanların, yaşlıların, kadınların, çocukların, hayatını kaybettiği insanlık suçlarını tarihin ve vicdanların unutması, affetmesi mümkün değildir. Binlerce fotoğrafla tarihe geçen bu duruma sessiz kalınmaması tüm dünyanın ortak bir sesle bu zulme 'dur' demesi gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
-''Zulme karşı duruş, tüm dünyanın ortak tavrı olmalı''
Ülke olarak bu zulme karşı ortaya konulan duruşun, artık tüm dünyanın ortak tavrı olmasına dikkati çeken İslam, insanlığın zulme topyekun karşı durmasının zamanının çoktan geldiğini söyledi.
Masum insanları katledenlerle, bu zulme ortak olanların vicdan muhasebesi yapmasını ve çok acil olarak uluslararası toplumun harekete geçmesini beklediklerini vurgulayan İslam, Türkiye'nin, dün olduğu gibi bugün de yüksek sesle insanlığa karşı işlenen suçlarla mücadeleye devam edeceğinin herkesçe bilinmesi gerektiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER