ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 18:25

Suriye'de savaş suçu belgeleri


Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Anadolu Ajansı tarafından yayımlanan Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ilişkin, "Söz konusu fotoğraflar, insanlık tarihine bir utanç manzarası olarak geçmiştir" dedi.

Öksüz, yaptığı açıklamada, Suriye'de üç yıldır devam eden iç savaşın akıl almaz boyutlar taşıdığını; yaşananların, işkence fotoğraflarıyla tüm dünyanın gündemine çok acı tabloyla bir kez daha girdiğini ifade etti.

İslam aleminin konuya duyarsız kalmasının düşünülemeyeceğini belirten Öksüz, uluslararası arenada konuya olan duyarlılığın artması için başta Türkiye olmak üzere tüm Müslüman ülkelere büyük görevler düştüğünü dile getirdi.
Dünya kamuoyuyla paylaşılan işkence fotoğraflarının, gören herkesin kanını dondurduğunu anlatan Öksüz, şunları kaydetti:

"Ümmet-i Muhammed'in fertleri olarak zulme ve zalime karşı duruşumuzu bir kez daha gözden geçirmemiz gerekiyor. Söz konusu fotoğraflar, insanlık tarihine bir utanç manzarası olarak geçmiştir. 11 bin insanın işkence ve benzeri yöntemlerle katledildiği bir ortamdan bahsediyoruz. Bu fotoğraflarla bir kez daha tescil edilen zulme karşı net tavrımızı ortaya koymak, Müslüman ve insan olarak vicdani ve tarihi bir sorumluluktur. Bu zulmün devamında en küçük payı dahi olan herkes, Allah'ın huzurunda bunun hesabını nasıl vereceğini hesap ederek, konumunu tekrar gözden geçirmelidir. Zulme ortak olmak istemeyen her birey ise zulmün karşısındaki safını netleştirmelidir. Başta uluslararası kamuoyunda oluşturulabilecek duyarlılığa katkı sağlamak üzere, elimizden gelen her türlü destek ve yardımı yapmaktan geri durmamalıyız."

Öksüz, Esed ve yandaşlarının uluslararası mahkemelerde yargılanmaları için gerekli girişimlerin bir an önce başlatılması gerektiğini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin konuyu uluslararası savaş suçları mahkemesine taşımasını beklediklerini aktaran Öksüz, sözlerine şöyle devam etti:

"Aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının da konuyu mahkeme gündemine taşımaları mümkündür. Bu konu artık Suriye'nin meselesi olmaktan çoktan çıkmış bulunmaktadır. İnsanlığın gözü önünde insanlığa karşı işlenmiş suçtan bahsediyoruz. Zalim Esed rejimi bir an önce Suriye'de yönetimden el çektirilmeli ve Suriye halkının kendi kendini idare edebileceği sistemin önü açılmalıdır.

Türkiye, başından bu yana Suriye'de yaşanan mezalime karşı vicdani ve İslami tavır geliştirdi. Necip milletimizin tarih boyunca daima mazlumun ve mağdurun yanında yer aldığı tüm insanlığın malumudur. Bu tavrımız bundan böyle de devam edecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER