ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 17:42

Suriye'de muhalifler halkın temsilcisi


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye'nin Dostları Grubu toplantısında Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanındı. Sonuç bildirisinde, kimyasal ve biyolojik silahların rejim tarafından herhangi bir şekilde kullanılmasına uluslararası toplumun ciddi yanıt vereceği uyarısı yapıldı.
    
Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde "Katılımcılar, Ulusal Koalisyonu, Suriye halkının meşru temsilcisi ve Suriyeli muhalif grupların toplandığı çatı kuruluşu olarak tanımışlardır" ifadesi yer aldı.
   
  Bildiride, toplantıda 130 ülkenin temsil edildiği, 60 ülkeden bakan düzeyinde katılım olduğu hatırlatılarak, bunun uluslararası camianın Suriye krizinin çözülmesi için gereken Suriye önderliğindeki siyasi çözüme olan kararlı desteğin göstergesi olduğu vurgulandı.
    
Beşar Esed'in meşruiyetini kaybettiği tekrarlanan bildiride, rejime derhal ateşkese gitmesi ve askerlerini kentlerden çekmesi çağrısı yapıldı. Ağır silahların ve orantısız güç kullanımının kınandığı bildiride, 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı ve "krize kapsamlı bir çözüm" için şiddete son verilmesi istendi.
    
Bildiride Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, ulusal birliği ve toprak bütünlüğüne olan taahhüt yinelenirken, krizin devam etmesinin Suriye'ye komşu ülkelerin ve bölgenin istikrarı, güvenliği ve ekonomik durumuna tehdit oluşturduğu ifade edildi.
    
     Patriot kararına destek
    
Katılımcılar, bildiride, "Türkiye'nin güvenliğinin artırılması için alınan NATO kararı ve müttefiklerin Patriot hava savunma sisteminin Türkiye'ye gönderilmesi için ifade ettiği niyet" konusundaki desteklerini de ifade ettiler.
    
BM, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi kuruluşların aldığı kararların memnuniyetle karşılandığı ifade edilirken, katılımcılar BM Güvenlik Konseyi'ne sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu ve Suriye rejimini destekleyen ülkelerden de tutumlarını gözden geçirmeleri istendi.
    
Suriyelilerin önderlik edeceği bir siyasi çözümün kolaylaştırılması konusundaki taahhütlerini yenileyen katılımcılar, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar el-İbrihimi'nin çabalarının desteklendiğini bildirdiler.
    
Suriye'deki siyasi geçiş sürecinin Cenevre Mutabakatı kararlarıyla uyum içinde olması gerektiği belirtilerek, Suriye'nin geleceğinin Suriyeliler tarafından belirleneceğinin altı çizildi.
    
Bildiride, "Katılımcılar, Ulusal Koalisyon'u, Suriye halkının meşru temsilcisi ve Suriyeli muhalif grupların toplandığı çatı kuruluşu olarak tanımışlardır" ifadesi yer aldı.
    
SMDK'nın kapsamlı bir siyasi yapı oluşturmak, koalisyon liderlerini destekleyecek bir sekreterlik kurmak, Suriye'deki tüm toplulukların desteğiyle Suriye'nin geleceği için bir vizyon oluşturmak ve Suriye içindeki yerel konseylerle birleşmek için adımlar atmak amacıyla yürüttüğü çabalar da memnuniyetle karşılandı.
    
Suriye halkı için yapılan insani yardımların koordinasyonunu sağlamak amacıyla SMDK'nın Yardım Koordinasyon Birimi'nin kurulması için destek ifade edilirken, rejimin uluslaraarası hukuk karşısında hesap vereceği bir kez daha vurgulandı ve uluslararası toplumdan hukukun ihlalinin belgelenmesine yardım istendi.
    
     Kimyasal silah uyarısı
    
 Bildiride, "Kimyasal ve biyolojik silahların rejim tarafından herhangi bir şekilde kullanılması nefretle karşılanacaktır ve bu uluslararası toplumdan ciddi cevap görecektir, sorumluları ise hesap verecektir" denildi.
    
Suriye'ye karşı açıklanan yaptırımların uygulanması istenirken, yaptırımların rejime baskı yapılması ve kaynaklarının kurutulması açısından önemine dikkat çekildi. Katılımcılar özellikle BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere çağrı yaparak, rejime baskının artırılmasını, "silah transferinin kontrolünü sıkılaştırmak" dahil olmak üzere dış yardım almasını engelleyecek tedbirler alınmasını istedi. Yaptırımların Suriye halkını hedef almadığı vurgulanarak, rejimin ve rejimle bağlantılı kişilerin varlıklarının dondurulmasının önemine dikkat çekildi.
    
Evlerinden olan 2,5 milyon Suriyelinin durumuna dikkat çekilen bildiride, 500 bin kişinin mülteci kamplarında yaşadığı belirtildi ve insani yardım kuruluşlarının Suriye'ye girişinin sağlanması ve yardımlar için BM'nin desteklenmesi konusunda çağrı yapıldı.
    
Suriye Halkının Dostları Grubu'nun beşinci toplantısı 2013'te İtalya'da yapılacak.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER