ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 07:43

Suriye'de kimyasal kullanıldı mı?


Ülkede muhalifler tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla BM'ye başvuran Suriye Hükümeti, BM tarafından oluşturulan araştırma heyetine kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen tüm bölgelerde inceleme yapma izni vermek istemediği için çalışmalar başlamadı.
     Suriye rejimi, geçen ay BM Genel Sekreterliği'ne mektupla başvurarak Han El Assal bölgesinde muhaliflerin kimyasal silah kullandığını iddia etmiş ve BM'den bu olayı soruşturmasını istemişti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da bu talep üzerine İsveçli Profesör Ake Sellström başkanlığında bir ekibi iddiaları araştırmakla görevlendirmişti.
     Suriye rejiminin iddiasının ardından muhalifler de rejimin iki ayrı bölgede kimyasal silah kullandığını iddia ettiler. Muhaliflerin iddiasını İngiltere ve Fransa, BM'ye taşıdı.
     Genel Sekreter Ban, görevlendirdiği heyetin öncelikle Han El Assal'da Suriye Hükümeti'nin iddialarını araştırmakla sorumlu olduğunu ancak diğer iddiaların da farkında olduklarını belirtmişti.
    
     -Suriye rejimi, soruşturmanın genişlemesini istemiyor-
    
     Ban Ki-mun'un görevlendirmesinin ardından Sellström başkanlığındaki heyet, hazırlıklarını tamamlayarak Kıbrıs'a gitti. Heyetin çalışmaya başlamak için Suriye Hükümeti'nin iznini beklediği belirtiliyor.
     Ban, Hollanda'da düzenlediği basın toplantısında bütün iddiaların "geciktirilmeden, ön şart koşulmadan ve istisnasız" araştırılmasını istediğini söyledi.
     İnceleme heyetinin hazır şekilde Kıbrıs'ta Suriye'nin iznini beklediğini belirten Ban, Suriye'nin izin vermesi halinde ekibin 24 saat içinde çalışmaya başlayabileceğini kaydetti.
     Halen Suriye ile müzakere ettikleri teknik ve hukuki detaylar bulunduğunu vurgulayan Ban, inceleme ne kadar gecikirse doğru bulguları elde etmenin de o kadar zorlaşacağının altını çizdi.
     Ban, Suriye Hükümeti ile henüz anlaşmaya varılamayan detaylar hakkında bilgi vermezken, diplomatik kaynaklar rejimin sadece Han El Assal bölgesinde inceleme yapılmasına izin vermek istediği, BM heyetinin ise iddia edilen bütün bölgelerde araştırma yürütmek istemesi nedeniyle çalışmaların başlayamadığını belirtiyor.
    
     -"Egemenlik ihlali"-
    
     Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise BM heyetinin incelemesinin genişletilmesinin Suriye'nin egemenlik haklarını ihlal edeceği ileri sürüldü.
     Öte yandan Rusya, "dengeli" bir inceleme heyetinin olabilmesi için ekipte Rus ve Çinli uzmanların da yer almasını istemiş ancak bu istek kabul edilmemişti.
     Sellström başkanlığındaki heyet, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) teknik desteğiyle iddia edilen bölgelerde kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştıracak.
     Ekibin, eğer kullanıldıysa hangi tarafın bundan sorumlu olduğunu belirleme sorumluluğu bulunmuyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER