ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 13:14

Suriye'de kalan eşinin ve oğlunun yolunu gözlüyor


Suriye'de yaşadıkları bölgenin bombalanması üzerine Türkiye'ye kaçmak zorunda kalan kadın, geride bıraktığı oğlunun ve eşinin yolunu gözlüyor.
Suriyeli Halide Muvaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay önce Hama'dan kaçışlarını adeta o güne dönerek gözü yaşlı bir şekilde anlattı.
Hama'nın Esed güçleri tarafından "varil bombası"yla bombalandığını ve o anda ne yapacakları bilemeden apar topar sınıra kaçtıklarını ifade eden Muvaz, eşinin ve 18 yaşındaki oğlunun Suriye'de kaldığını söyledi.
Bir oğlu, 6 kızı ve akrabalarıyla Türkiye'ye sığındıklarını belirten Muvaz, şöyle konuştu:
"Varil bombaları atılınca her yer adeta mahşer yerine dönmüştü. O anda ne yapacağımızı bilmeden akrabalarımızla Türkiye'nin yolunu tuttuk. Zorlu bir yolculuğun ardından canımızı kurtardık. Ama kaçışımız o kadar ani oldu ki yanımıza bırakın eşya almayı ayakkabılarımızı bile giyemedik. 18 yaşındaki oğlum Mahmud, muhaliflerle ükesi için savaşıyordu. Eşim de bombalama sırasında dışarıdaydı. Eşimi ve 18 yaşındaki oğlum Mahmud'u orada bırakıp kaçmak zorunda kaldık. Şu an aklım Suriye'de kalan oğlum ve eşimde. Tek isteğim onların da bir an önce sağlıklı bir şekilde buraya gelebilmesi. Esed bizi çocuğumuzdan, ailemizden etti. Bir an önce bu savaşın son bulmasını istiyoruz."

- Köylülerden destek -

Sığındıkları Türkiye'de kendilerini güvende hissettiklerini ifade eden Muvaz, Hama'da kaçtıkları 4 aileyle Hatay'ın Demirköprü köyünde kaldıklarını kaydetti.
Köylülerin kendilerine ev verdiğini ve ihtiyaçlarını karşılamalarında yardım ettiklerini vurgulayan Muvaz, şu an bir sıkıntılarının bulunmadığını, tek isteğinin bir an önce oğluna ve eşine kavuşmak olduğunu söyledi.
Muvaz, bir an önce ülkesindeki savaşın bitmesini, halka her türlü zulmü yapan, çoluk çocuk demeden birçok kişinin canına kıyan Esed'in gitmesi için sürekli dua ettiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER