ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 19:15

Suriye'de iç savaşın 4. yılına girildi


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye'deki iç savaşa ilişkin, "Bir zalim yönetim, kendi halkının üzerine kimyasal silah kullanıyor, kendi halkını bombalıyor. Helikopterlerle, uçaklarla bombalıyor. Nüfusunun yaklaşık üçte biri kendi ülkesinin dışına gitmiş, üçte biri kendi ülkesi içerisinde yer değiştirmek durumunda kalmış ve 150 binden fazla insan hayatını kaybetmiş. Birleşmiş Milletler (BM), bu durumda üzerine düşeni yapmayacak da ne zaman ne yapacak" dedi.
Yılmaz, Sivas'ın Gemerek ilçesinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Suriye'de iç savaşın 4. yılına girildiğinin hatırlatılması üzerine Yılmaz, "Türkiye, üzerine düşeni yaptı, uluslararası toplumu hep kendi üzerine düşen insani sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı" ifadesini kullandı.
Suriye'de insani trajedi yaşandığını ve Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ni göreve çağırdığını belirten Yılmaz, "Bir zalim yönetim, kendi halkının üzerine kimyasal silah kullanıyor, kendi halkını bombalıyor. Helikopterlerle, uçaklarla bombalıyor. Nüfusunun yaklaşık üçte biri kendi ülkesinin dışına gitmiş, üçte biri kendi ülkesi içerisinde yer değiştirmek durumunda kalmış ve 150 binden fazla insan hayatını kaybetmiş. BM, bu durumda üzerine düşeni yapmayacak da ne zaman ne yapacak?" diye konuştu.
Suriye'de yaşananların sadece Türkiye'nin değil insanlığın sorunu olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "İnsani değerleri kim taşıyorsa onların bunun gereğini yerine getirmesi gerekirdi" dedi.
Yılmaz, Türkiye'nin yaklaşık 700 bin Suriyeli'yi misafir ettiğini ve zor gününde dostuna, komşusuna yardım ettiğini söyledi.
Türkiye'nin öz kaynaklarından 2 milyar doların üzerinde kaynak ayırdığını ve ayırmaya devam ettiğini dile getiren Yılmaz, Suriye konusunda uluslararası toplumu daha duyarlı olmaya çağırarak, "Daha yapmamız gereken çok şey var, Allah Suriye halkının yardımcısı olsun" ifadesini kullandı.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER