ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 14:32

Suriye'de iç savaş


Suriye'de, geçen yıl Esed güçlerinin kimyasal saldırısına maruz kalan Şam'ın Doğu Guta bölgesi şimdi de susuzluğa mahkum edildi.
Esed güçlerinin geçen yıl yıl düzenlediği kimyasal saldırının ardından ağır silahlarla kuşatma altına alarak alt yapısını çökerttiği Doğu Guta'da yaşanan elektrik kesintilerine su kesintisi de eklendi.
Önceleri az da olsa akan su son dönemlerde tümden kesilince halk çevredeki kuyulara akın etmeye başladı. Halkın ancak bombardıman olmadığı günlerde bölgenin dışındaki kuyulara su getirmeye gittiği, saldırı günlerinde ise günü susuz geçirdiği bildirildi.
Ailesinin su ihtiyacını karşılamak için her gün kuyu başında en az 2 saat beklediğini dile getiren 12 yaşındaki Doğu Gutalı Abdurrahim, "Her Suriye'li gibi Doğu Guta bölgesindeki çocuklar da aynı sıkıntıları yaşıyor. Havaların açık olduğu günlerde bölgenin yoğun bombardımana maruz kalması nedeniyle kuyulara gelemediğimizden günü susuz geçirmek zorunda kalıyoruz" dedi.
Arkadaşlarıyla top oynarken mahallelerini hedef alan hava saldırısında en yakın arkadaşını kaybettiğini duygulanarak anlatan Abdurrahim, "İçinde bulunduğumuz kötü şartlara rağmen, ne olursa olsun ülkemi terk etmeyeceğim" diye konuştu.
Bölge sakinlerinden 9 yaşındaki Yasir de evlerinde su olmadığı için birkaç günde bir periyodik olarak su doldurmaya gittiğini belirtti.
Esed güçlerinin geçen yıl 21 Ağustos'ta kimyasal saldırı düzenlediği Doğu Guta'da, aralarında çocukların da olduğu 1400'ü aşkın kişi yaşamını yitirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER