ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 15:22

Suriye'de iç savaş


Suriye ordusuna ait helikopterlerin Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan Sahur, Şiar, Haydariye ve Salihiyyin bölgelerine "varil bombası'' ile saldırması sonucu 4'ü çocuk 24 kişinin öldüğü bildirildi.
Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada, orduya bağlı helikopterlerin muhaliflerin denetiminde yer alan Sahur, Şiar, Haydariye ve Salihiyyin bölgelerini ''varil bombası'' ile vurması sonucu 4'ü çocuk, 24 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.
Yaralıların ambulans ve araçlarla bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı ifade edilen açıklamada, saldırılarda onlarca evin yıkıldığı, evlerin enkazında ölü ve yaralıların olduğu ifade edildi.
- Ocak'ta 600 varil bombası atıldı
Bu arada, Halep kentindeki aktivistlerden Mustafa Sultan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "orduya ait helikopterler her gün sabah saat 10:00 civarında muhaliflerin denetiminde olan bölgeleri bombalıyor. Muhaliflerin kontrolündeki yerler varil bombası saldırılarında viraneye dönmüş durumda" dedi.
"Esed güçleri, Ocak ayında Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere 600 varil bombasıyla saldırdı, saldırılarda binden fazla kişi öldü" diye konuşan Sultan, Şam yönetimin son günlerde muhaliflere karşı değişik tür ve yapıda silahlar kullanıyor. Halep'te sokaklar hayaleti andırıyor" ifadelerini kullandı.
Rejimin varil bombasıyla yerleşim yerlerine saldırması sonucunda bir ayda yaklaşık 500 bin kişinin Halep'i terk ettiğini söyleyen Sultan, "Halk araçlarına bulduklarını koyarak Halep'i terk etmeye başlıyor. Binlerce kişi Türkiye sınırına yakın olan güvenli bölgelere kaçıyor" sözlerine yer verdi.
- "IŞİD olmasa Halep alınmıştı"
Halep'te İslami Cephe birliklerinin kentin güneyinde Esed güçleriyle savaştığını kaydeden Sultan, "İslami Cephe kentin güneyinde Esed güçlerine karşı mücadele ederken kuzeyde de Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) savaşıyor. Eğer IŞİD silahlı muhaliflere kuzey cephesini açmamış olsaydı, şimdi Halep'in tümü muhaliflerin denetiminde olurdu" diye konuştu.
IŞİD'in Rakka'nın denetimini sağlarken orduya ait savaş uçaklarının IŞİD'in karargahlarını vurmadığını, sivil yerleşim yerlerini bombaladığını hatırlatan Sultan, "IŞİD kuzeyde Şam yönetimi ile beraber çalışıyor. Rejim ne zaman sıkışırsa, IŞİD farklı faaliyetlerle onların yardımına koşuyor" diyerek konuşmasını bitirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER