ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 17:46

Suriye'de iç savaş


Suriye'de muhalifler, Esed rejimi ve Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele amacıyla "Mücahitler Ordusu" adında yeni bir oluşum kurdu.

Esed güçlerine karşı savaşan 7 farklı grubun katılımıyla meydana gelen "Mücahitler Ordusu", başlangıçta Haleb, İdlib kent ve kırsalında, sonrasında ise Suriye'nin çeşitli bölgelerinde operasyonlar yürüteceğini açıkladı.

Yeni oluşumun temsilcileri tarafından "Youtube" üzerinden yayınlanan video mesajında, "Mücahitler Ordusu"nun, Nureddin Ez-Zengi, El-Ensar, İslami Özgürlük, Emcadu'l-İslam, Ensarul Hılafe, Cund el-Harameyn Tugayları ile İslami Nur Hareketi ve "Emrolunduğu gibi dosdoğru ol'' Birliği'nden oluştuğu ifade edildi.

 İŞID'e karşı mücadele çağrısı

AA muhabirine konuşan "Mücahitler Ordusu" sözcüsü Muhammed Edib, dün gece kurulan yeni oluşumun hareket alanının Halep'le sınırlı kalmayacağını, başlangıçta Haleb, İdlib kent ve kırsalı, sonrasında ise tüm Suriye'yi IŞİD'den temizlemeye yönelik operasyonlar yürüteceğini açıkladı.

Edib, diğer askeri gruplara memsup liderlere yeni oluşuma katılıp IŞİD'e karşı birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

Edib, IŞİD'in son olarak dini kutsallara yönelik saldırıları, ÖSO'ya savaş açması, Esed rejimine karşı savaşmak yerine muhalifler tarafından ele geçirilen bölgelerdeki işgallerinin yanı sıra Suriye halkını bütünüyle tekfir etmeleri gibi nedenlerden dolayı IŞİD'e karşı mücadele verdiklerini ifade etti.

"Mücahitler Ordusu"'nun diğer tüm muhalif gruplara açık olduğunu dile getiren Edib, Nureddin Zengi Tugayı lideri Tevfik Şehabuddin'in yeni oluşumun lideri olduğunu belirtti.

 IŞİD'in hedefi petrol

Savaşçılarının çoğu yabancı uyruklu olan "Irak Şam İslam Devleti" Örgütü'nün (IŞİD) diğer muhalif grupların aksine, Esed rejiminin düşürülerek yerine demokratik bir yönetimin inşa edilmesi hedefinin olmadığı, öncelikli amaçlarının ülkedeki petrol kaynaklarını ele geçirmek olduğu öne sürülmüştü.
Son zamanlarda Türkiye-Suriye sınır kapılarından Babu's-Selame'yi ele geçirmek için ÖSO'ya bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı'na saldıran IŞİD, ayrıca Suriye'nin Rakka Ve Deyru'z-Zor kentlerindeki ÖSO güçlerine yönelik tasfiye operasyonu düzenlemişti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER