ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 10:37

Suriye'de flaş gelişme!

Suriyede flaş gelişme!

Suriye rejimi aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu sabah serbest bırakacak.


Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu, bu sabah serbest bırakacağı öğrenildi.

Şam'da açıklamada bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, esir değişiminin şu saatlerde gerçekleşeceğini söyledi.

Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla yürütülen çalışmalara katkı sağlamak için Şam'da bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, muhalif grupların ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşını serbest bırakacağını, Suriye yönetiminin de, 48 İran vatandaşına karşılık olarak, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 73'ü kadın 2 bin 130 sivil tutuklu Suriyeliyi serbest bırakacağını belirtti.

Takas çalışmalarının uzun zaman önce başladığını ve şu saatlere kadar devam ettiğini kaydeden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, takası “insani diplomasinin bir zaferi olarak gördüklerini” dile getirdi.

Yıldırım, “Başta Beşar Kadumi olmak üzere, farklı milletlere mensup sivillerin kurtarılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, geçen yıl Suriye'de yürüttüğü “İnsani Diplomasi” çerçevesinde, başta Suriye'de tutuklu bulunan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun olmak üzere çok sayıda Türk vatandaşının, 28 İranlı sivil vatandaşın ve Suriye cezaevlerinde bulunan yedi Suriyeli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlamıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER