ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 13:29

Suriye'de din adamları hala bırakılmadı


Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Suriye'de kaçırılan metropolitlerin serbest bırakıldığına ilişkin kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini söyledi.
     Hurigil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ve Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Halep yakınlarında kaçırıldığını hatırlattı.
     Metropolitlerin durumuna ilişkin kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını belirten Hurigil, Türk yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
     "Kaçırılma haberleri duyulduktan sonra kendilerinden haber alamadık. Halep Ortodoks Metropolitliği ile görüşüyorduk, onlarda da bilgi yok. Zaten yaklaşık 48 saattir Halep'te elektrikler kesik ve telefon bağlantısı yok. Bu nedenle irtibat kuramıyoruz ancak, metropolitler serbest bırakılmış olsa mutlaka bize haber verirlerdi. Türk yetkililer de konuyu yakinden takip ediyor. Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hatay Valiliği ve emniyet yetkilileri ile temas halindeyiz."
     Bu arada, Mersin Kültürlerarası Diyalog ve Düşünce Merkezi (MEKADİM) Başkan Vekili Hasan Sarı, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Roberto Ferrari ve İtalyan Katolik Kilisesi Papazı Pavel Szymala, Mersin Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret ederek, kaçırılan metropolitler için dua etti.
     Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, duanın ardından yaptığı konuşmada, devletin bütün kurumlarının din adamlarının kurtarılması için girişimlerde bulunduğunu söyledi.
     Metropolitlerin kurtarılması için çalışmaların sürdürdüğünü ifade eden Teymur, şöyle devam etti:
     "Henüz ruhani liderlerimizin serbest bırakıldıkları konusunda teyit edilmiş bir bilgi yok. Ruhani liderlerimizin serbest bırakıldığı konusunda çeşitli haberler çıkmıştır ama bununla ilgili bize gelen bir bilgi yok. İki ruhani liderimizin henüz kimler tarafından ve ne için kaçırıldığı kesinlik kazanmamıştır. İnşallah liderlerimiz sağ salim kiliselerine dönerler. Bu menfur olayı nefretle kınıyoruz. Böyle bir olayın hiç bir dinde yerinin olmadığına inanıyoruz."
     İtalyan Katolik Kilisesi papazı Pavel Szymala da "Dünyada insanların birbirini anlayarak yaşaması için çalışıyoruz. Onun için kaçırılan din adamlarının biran önce kiliselerine dönmelerini istiyoruz" dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER