ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:49

Suriye tatlılarını Gazze'ye taşıdı


 Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı ülkesini terk ederek İsrail kuşatması altındaki Gazze'ye sığınan Ebu Sair, "Gazze'de rahat bir hayatım var. Ancak ülkemi özlüyorum. Bazen tatlı yaparken, kendimi Suriye çarşılarında dolaşıyormuş gibi hissediyorum" dedi.
     Yaptığı Suriye tatlılarıyla Gazzelilerin damaklarını şenlendiren Ebu Sair (40), Suriye'den ayrılışı ve Gazze'de yaptığı tatlılarla meşhur olma hikayesini AA muhabirine anlattı.
     Şam'a bağlı bir banliyöde ikamet ettiğini ve bölgenin meşhur tatlı dükkanlarında çalıştığını ifade eden Ebu Sair, ülkede şiddet olaylarının tırmanmasıyla Suriye'den ayrılarak eşinin memleketi Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'a geldiklerini dile getirdi.
     Ebu Sair, "Suriye'den ayrılma kararımızdan sonra Ürdün üzerinden Gazze'ye geçmek için 3 defa girişimde bulunduk. Ülkeden çıkmak isteyen herkesin yaptığı gibi Suriye istihbaratına para verdikten sonra 4'üncü teşebbüsümüzde ülkeden ayrılabildik" dedi.
     Gazze'ye ulaşmak için Ürdün'den Mısır'a geçtiklerini söyleyen Ebu Sair, Mısırlı yetkililerin Refah sınır kapısından Gazze'ye girişlerine izin vermediğini kaydetti. Ebu Sair, 7 ay bekledikten sonra başka bir yol bulamadığı için Gazze-Mısır arasındaki tünellerden geçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.
    
     -Gazze'de Suriye tatlıları-
    
     "Han Yunus'a ulaşır ulaşmaz, önceden Suriye'den getirtilen ve Gazzeliler nezdinde sevilen tatlıları yapmaya başladım. Kısa sürede bölgedeki büyük bir tatlı fabrikasında işe girdim" diyen Ebu Sair, 6 sene Suriye'nin meşhur tatlıcılarında 10 sene de Suudi Arabistan'daki bir otelin mutfağında çalıştığını dile getirdi.
     Gazze'de rahat bir hayatının olduğunu kaydeden Ebu Sair, "Ancak ülkemi özlüyorum. Bazen tatlı yaparken, kendimi Suriye çarşılarında dolaşıyormuşum gibi hissediyorum" diye konuştu.
     Suriye tatlılarının pek çoğunu yaptığını dile getiren Ebu Sair, "Gazze'de unutulmaya yüz tutmuş Suriye tatlılarını da müşterilerin hizmetine sunuyoruz. Künefenin bir türü olan 'Ümmü nareyn' tatlısından günde 10 tepsi satıyoruz" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER