ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 11:14

Suriye sınırında barış çadırı yandı

Suriye sınırında barış çadırı yandı

Şanlıurfa'da, Suriye'nin Halep kentine bağlı Kobani İlçesi'nin, PYD'nin yönetimine geçişinin 2'nci yıldönümü kutlamaları sırasında olaylar çıktı.


Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği eylemcilerden yaralanan 13 kişi hastaneye kaldırıldı. 

Suriye'nin Kobani İlçesi'nin kontrolünün PYD'nin eline geçmesinin 2'inci yıldönümü Suruç'un Suriye sınırındaki Çengelli Mahallesi'nde HDP ve BDP'liler tarafından kutlandı. Kutlamalar sırasında PKK lehine sloganlar atan gruptaki yüzleri bazı kişiler ise sınıra yakın bölgeye PKK flamaları astı. 

Gündüz saatlerinde Çengelli Mahallesi'nde eğlenen gruptakiler, havanın kararmasıyla sınır hattına yürümek istedi. Burada Suriye tarafından gelen kişilerle görüşmek isteyen ve bazılarının sınır tellerine aşmak istediği gruptakiler, polislerin uyarılarına rağmen dağılmayınca müdahale başladı. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği gruptaki 13 kişi, gazdan etkilenerek hastanelik oldu. Gazdan etkilenenler, olay yerindeki ambulanslarla ve özel araçlarla Suruç Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı.

Sınır hattına IŞİD'in çatıştığı PYD'lilere destek amacıyla kurulan barış çadırı da ateşe verildi. Kim tarafından yakıldığı bilinmeyen çadırın yakınlarında yanan bir otomobil ise TOMA tarafından söndürüldü. Güvenlik güçleri, sınır hattında ve ilçe merkezinde zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemi aldı. 

Şanlıurfa Valiliği çıkan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi Mürşitpınar sınır kapısında bazı olayların meydana geldiği, çıkan olaylarda da çok sayıda yaralı olduğu bazı internet haber sitelerinde iddia edilmiştir. Sınır kapısında meydana gelen olaylarda çok sayıda yaralı olduğu haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak meydana gelen olaylarda sadece 13 kişi gazdan etkilenmiş ve her hangi bir yaralanma söz konusu değildir. İlçede durum güvenlik güçlerimizin kontrolü altındadır."

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER