ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2014 Pazartesi 14:55

Suriye sınırında askere ateş açıldı

Suriye sınırında askere ateş açıldı

Suriye'den sırtlarındaki yük ile sınırı geçmeye çalışan 20 kişilik grup 'Dur' ihtarında bulunan askerlerin üzerine 10 dakika arayla 2 kez ateş açtı.


Askerin karşılık vermesi üzerine grupta bulunanlar Suriye tarafına kaçtı ve kaçakçılık engellendi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan bilgiye göre; olay saat 02.30 sıralarında meydana geldi. Sınırda kaçakçılığın önlenmesine yönelik yürütülen çalışmalar sırasında Kilis'e bağlı Süngütepe Köyü yakınlarında gözetleme timinde görevli askerler, Suriye'den Türkiye'ye doğru sırtlarında yük olan 20 kişilik grubun geldiğini gördü ve 'Dur' ikazında bulunduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şahıslar, 'dur' ikazına uymamış, ayrıca, Suriye tarafından Kalaşnikof piyade tüfeği olduğu değerlendirilen silahlarla Gözetleme Timi personelinin bulunduğu mevziiye doğru ateş açmıştır. Açılan ateşe, unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir. Unsurlarımızın karşı ateşi üzerine, atışlar kısa süreliğine durmuş ancak yaklaşık 10 dakika sonra aynı bölgeden Gözetleme Timi personelinin üzerine tekrar ateş açılmış, Gözetleme Timi tarafından bu kez de ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Unsurlarımızın karşı ateşi sonucunda anılan şahısların ateşi kesilmiş ve Suriye istikametinde bölgeden uzaklaşmışlardır. Unsurlarımızın bu müdahaleleri ile kaçakçılık girişimi engellenmiştir. Olayla ilgili olarak Kilis Valiliğine, Kilis Cumhuriyet Savcılığına ve Kilis İl Jandarma Komutanlığına bilgi verilmiştir."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER