ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:28

Suriye sıfır noktasına bomba yağdırıyor

Suriye sıfır noktasına bomba yağdırıyor

Suriye hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, Türkiye-Suriye sınırının sıfır noktasına tekrar bomba yağdırmaya başladı.


Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısındaki Suriye'nin Resulayn İlçesi, Suriye uçakları tarafından bu sabah da bombalandı.

Sınır hattındaki Haseki vilayetine bağlı Resulayn bölgesinde, saat 09.50 sularında başlayan bombalama sonucu büyük bir bulut etrafa yayıldı.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde büyük bir şiddetle hissedilen bombalama nedeniyle halk sokağa çıkmadan korku içinde evinde bekliyor.

ESED'İN ASKERLERİ ESİR ALINDI

Özgür Suriye Ordusu ile Esed birlikleri arasında Resulayn'da devam eden çatışmaların bilançosu yüksek oldu. Muhaliflerce çekilen görüntülerde, Esed'e bağlı birçok askerin esir alındığı görülüyor.

Esed'e bağlı güçlerin bombalaması sonucu, birçok sivil giyimli vatandaşın cesetleri sokakları kaplamış durumda. Kiminin kafası yarılmış, kiminin kolları kesilmiş. Kan gölüne dönen ilçede muhalifler, öldürülen Esed askerlerini tek tek toplayarak, kamyonetle köyün dışında kepçe ile kazılan çukurlara topluca gömüyor. Askerlerin üstüne kepçe ile toprak atılıyor. Bu arada, görüntülere, muhaliflerin helikopterleri düşürdüğü silahlar ve muhaliflerin kullandığı silahlar da görünüyor. İlçede tekbir getiren muhalifler, Esed'e tehditler savuruyor.

ESNAFIN KEPENKLERİ KAPALI

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar sınırında bulunan Resulayn kentinde Özgür Suriye Ordusu ile Esed askerleri arasında yaşanan çatışma, Türk vatandaşlarını da etkilemeye devam ediyor. Güne top sesleri ile uyanan Ceylanpınarlı vatandaşlar, kepenkleri açmadı.

3 gündür Esed jetlerinin Ceylanpınar sınırına yakın yerlere bomba yağdırması sonucu birçok esnafın camları kırıldı. Bugün de güne top sesleri ile uyanan Ceylanpınarlı vatandaşlar, dükkanlarını açmadı.

Unlu mamüller satan Erdal Macutay, patlayan bomba ile birçok iş yerinin camlarının kırıldığını belirtti. Kendisinin de mecburiyetten dükkanını açtığını ifade eden Macutay, “İlçede memur kesim kalmadı. Buranın yerlisi de dışarı gitti. İşlerimiz çok kötü, yarı yarıya düştü. Biz de tedirgin oluyoruz ama mecburen iş yerlerimizi açmak zorundayız.” dedi.

Son bir haftadır esnafın iş yapamadığını kaydeden esnaf Ahmet İfşat ise “Çoluk çocuğumuz okula gitmiyor. Her gün okula neden gitmediklerini soruyorlar. Savaş ortamında olduğumuzu, ateş hattında olduğumuzu çocuklarımıza anlatamıyoruz. Onları daha çok ürkütmek istemiyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
Ajanslar
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER