ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:13

Suriye rejimine Avustralya'dan tepki


Avustralya'nın Melbourne kentinde 500 kişilik grup, Suriye rejiminin sivillere yönelik saldırılarını protesto etti.
    
Farklı etnik grupların desteği ile Melbourne kütüphanesi önünde toplanan göstericiler, Suriye-deki katliamları ve bebek ölümlerini protesto etti ve dünyadaki tüm diktatörlerin bir an önce yönetimlerden uzaklaştırılmasını istedi.
    
Kütüphane önündeki eylemin ardından yürüyüşe geçen protestocular arasında, bebek ölümlerine vurgu yapmak için ellerinde oyuncak bebeklerle gelen kadınlar da yer aldı. Gösteri sırasında bebeklerin rejim yanlıları tarafından annelerinden koparılışı ve muhalifler tarafından tekrar annelerine teslim edilişi canlandırıldı ve --Siz özgürsünüz, geride kalan Suriyeli çocukların kurtulmasına yardım edin-- yazılı pankartı açıldı.
    
Gösteriye katılanlar, Avustralya-dan yardım için giden ancak Suriye-de öldürülen Avustralya Kickboks şampiyonu Roger Abbas-ın da resimlerini taşıdı. Protestoda Türkiye-nin takındığı tavırdan övgü ile bahsedildi ve Suriye halkının bu kardeşliği unutmayacağı belirtildi.
    
AA mikrofonlarına konuşan Melbourne Suriye Toplumu temsilcilerinden Said Alfabad, Türk halkına ve hükümetine, Suriye halkına kapılarını açtığı için minnettarlığını ifade ederek, "Suriye-deki kanlı rejime ve insanlık dışı uygulamalara karşı ilk adımı atan liderlerden olduğu için Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan-a teşekkür ediyoruz" dedi.
    
Alfabad, "Bugün yine Suriye-deki olaylara dünyanın dikkatini çekmek istedik ve sesimizi duymak isteyen bütün kulaklara duyurmak istedik" şeklinde konuştu.
    

Lübnan asıllı Mahan Mustafa da, Suriyeli çocukların 20 aydır süren trajedisinden dolayı kan ağladıklarını ve bunu bütün dünyaya ve Avustralya hükümetine duyurmak istediklerini kaydetti.
    
Yürüyüş sırasında Rusya ve Çin aleyhine sloganlar da atan göstericiler, bu ülkelerden Suriye-den desteğini çekmesini istedi.
    
Protesto, olaysız bir şekilde sona erdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER