ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2017 Pazar 01:05

Suriye rejimine ait uçak Hatay'a düştü

Suriye rejimine ait uçak Hataya düştü

Hatay Valisi Erdal Ata, "Biraz önce aldığım bilgiye göre, jandarma timleri ve sağlık ekipleri uçağın enkazına ulaştılar. Uçağın kokpit yerinin boş olduğu görüldü. Pilotların atlayarak kurtuldukları kanaatindeyiz." dedi.


Hatay Valisi Erdal AtaAntakya merkez Yaylacık köyü civarında bir uçağın düştüğüne yönelik kendilerine bilgi ulaştığını belirterek, "Bunun üzerine jandarma, emniyet, AFAD ekiplerimiz, yaptığı çalışmalarda henüz uçağının enkazına ulaşılamadı. Uçak ülkemizin değil, muhtemelen Suriye tarafına ait olduğunu düşünüyoruz. Bulgular onu gösteriyor."

Ata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşen uçağın Suriye tarafına ait olduğunu değerlendirdiklerini, Türk sivil havacılık ve silahlı kuvvetlerine ait bölgede herhangi bir uçuş faaliyetinin olmadığı şeklinde bilgiler aldıklarını ve teyit ettiklerini söyledi.

Uçak enkazı konusunda net bilginin olmadığını aktaran Ata, "Muhtemelen belki karşı tarafa da düşmüş olabilir uçağın enkazı. Ayrıca vatandaşların verdiği bilgiye göre, pilotların paraşütle atladığı şeklinde bilgi var. Onları da araştırıyoruz, hem emniyet hem jandarma hem AFAD ekiplerimiz, pilotların muhtemelen atlamış olduğu bölgelerde arama tarama ve kurtarma çalışmaları yapılıyor." diye konuştu. 

Ata, sınır ihlali var mı şeklindeki soru üzerine de "Hayır bu olayın sınır ihlaliyle ilgisi yok. Zannediyorum karşı tarafta meydana gelen teknik arıza mıdır, başka türlü bir olay mıdır, onu bilmiyoruz. Yani bizim taraftan uçağa yapılan herhangi bir müdahale söz konusu değil. Teknik olarak mı düştü, yoksa vuruldu mu onu bilmiyoruz. Büyük ihtimalle savaş uçağının söz konusu olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Uçağın enkazına ulaşıldı

Hatay Valisi Erdal Ata, "Biraz önce aldığım bilgiye göre, jandarma timleri ve sağlık ekipleri uçağın enkazına ulaştılar. Uçağın kokpit yerinin boş olduğu görüldü. Pilotların atlayarak kurtuldukları kanaatindeyiz." dedi.

Yıldırım'dan açıklama

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye rejimine ait olduğu düşünülen MİG tipi bir uçağın Hatay Samandağ Yaylacık mevkisinde düştüğü yönünde bir bilgi var. Pilotun atladığı yönünde bilgiler geliyor. Oradaki birliklerimiz arama çalışmalarına destek oluyorlar. Şimdilik bilgi bu kadar." dedi.

Başbakan Yıldırım, "Uçak Türkiye sınırları içerisinde mi düştü?" sorusuna, "Bu konuda netlik yok. Bizim sınırda da olabilir, Suriye sınırında da olabilir araştırmalarla bu ortaya çıkacak. Düşme nedeni konusunda da henüz bir netlik yok ama o bölgede hava şartlarının oldukça olumsuz olduğu yönünde raporlar var." yanıtını verdi.

Muhalifler: Rejim uçağı düşürdük

Suriyeli muhalifler, ülkenin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib ilinin kırsalını bombalayan Beşşar Esed rejimine ait bir savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı. 

Muhalif askeri grup Ahraru’ş Şam'ın sözcüsü Ahmed Karaali, AA muhabirine telefonla açıklamada, “Rejim uçağı İdlib kırsalını bombalarken alçaktan uçuş yapıyordu. 23 mm uçaksavar ile vurduk. İsabet alınca uçakta teknik arıza oldu. Ardından düşmeye başladığı görüldü.” dedi.

Görgü tanığı yaşadıklarını anlattı

Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Yaylacık Mahallesi kırsalına Suriye'ye ait olduğu değerlendirilen uçağın düşüşünü gören 55 yaşındaki Süphan Polat, "Akşam saatlerinde evimde oturuyordum, uçak sesi duydum. Bir şey olduğunu anladım. Baktım, uçağın ok gibi yere saplandığını gördüm, 5 dakika sürmedi duman çıktı." dedi.

Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinin önünün açıklık bir alan olduğunu, bundan dolayı uçağın düştüğünü net olarak gördüğünü anlattı.

Dumanları görmesi üzerine apar topar uçağın düştüğü yere gittiğini anlatan Polat, "Baktım 3 yerde ateş vardı. Bölgedeki ağaçlar biçilmişti. Uçağa ait mühimmat oraya düşmüştü. Diğer bölgede ise kokpit vardı. Yaralı var mı diye baktık. Ancak patlamalar olur diye çekindik. Derken jandarma ve sağlık görevlileri geldi, bizi uzaklaştırdı. Orada pilotlar yoktu." diye konuştu.

Pilotun paraşütü bulundu

Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Yaylacık Mahallesi kırsalına düşen Suriye'ye ait savaş uçağının pilotuna ait olduğu değerlendirilen paraşüt, Altünözü ilçesinde bulundu.

Alınan bilgiye göre, savaş uçağın düşmesinin ardından görgü tanıklarının ifadesi doğrultusunda paraşütle atladığı iddia edilen pilotun bulunabilmesi için çalışma başlatıldı.

Pilotun paraşütle Altünözü ilçesi civarına iniş yaptığı yönünde bilgi edinen jandarma, arama çalışmalarını burada yoğunlaştırdı.

Ekipler, Fatikli Mahalllesi'ndeki kırsal alanda, uçağın pilotuna ait olduğu değerlendirilen paraşüt buldu.

Bölgede pilota rastlamayan güvenlik güçleri, arama çalışmalarını sürdürüyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER