ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 23:33

"Suriye rejimi şu anda ülkede kanunları uygulamıyor"


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Hukuk Komitesi Başkanı Heysem el-Malih, "Suriye rejimi şu anda ülkede kanunları uygulamıyor. Kararlar, kanunlarla değil emirler, talimatlar ve bildirimlerle alınıyor" dedi.

İstanbul'da düzenlenen SMDK'nın 9. Genel Kurul Toplantısı kapsamında Suriye'nin, Rusya'nın teklifini kabul etmesine ilişkin açıklamalarda bulunan SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Heysem el-Malih, Suriye Askeri Hukuku'nun 155'inci maddesinde yer alan "Düşmana silahlarını teslim eden askerlerin infaz edilmesi" yönündeki ibareyi hatırlatarak, "Suriye rejimi şu anda ülkede kanunları uygulamıyor. Kararlar, kanunlarla değil emirler, talimatlar ve bildirimlerle alınıyor" diye konuştu.

Malih, 151'nci maddede ise askerlerin hiçbir siyasi partiye üye olamayacağını aksi halde 5 yıl hapis cezası olduğunu belirterek, "Baas Partisi'nin genel sekreteri olduğu zaman Beşşar Esed de askerdi dolayısıyla onun ve Baas Partisi çatısı altında toplanan ülkedeki birçok subayın normal şartlarda bu cezayı alması gerekirdi" ifadelerini kullandı.

SMDK'nın İstanbul'daki 9. Genel Kurul Toplantısı'nda, Rusya'nın, Suriye'ye, kimyasal silahlarını uluslararası denetime vermesi yönündeki teklifi, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin SMDK bünyesine dahil edilmesi ve Suriye hükümeti geçici başbakanının seçimi konusunda da görüşmeler yapılması konuları başta olmak üzere son günlerde Suriye'de yaşanan gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER