ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 03:15

Suriye krizinin çözümü için bir umut

BM ve Arap Birliği SuriyeÖzel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Suriye krizinin BM nezdinde çözümünün ABD ve Rusya'nın anlaşmasına bağlı olduğunu söyledi.


BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Suriye krizinin BM nezdinde çözümünün ABD ve Rusya'nın anlaşmasına bağlı olduğunu söyledi.

İbrahimi, Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Arap Birliği'nin merkezinde yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nde, özellikle ABD ile Rusya'nın anlaşma sağlamasının uluslararası bir kararın alınmasını kolaylaştıracağını ve bu şekilde Suriye krizinin çözümü için bir umut oluşacağını ifade etti.

İbrahimi, bu bağlamda daha önce ABD ve Rusya dışişleri bakanları ve yardımcılarının bir araya geldiğini ancak görüşme sonuçlarının umut kırıcı olduğunu belirtti.

Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu SMDK'nın başkanı Ahmed Muaz el-Hatib'in, Suriye yönetimiyle diyalog girişiminden övgüyle söz eden İbrahimi, söz konusu girişimi ''sadeliğine rağmen dahice'' olarak tanımladı.

İbrahimi, Hatib'in girişimine ilişkin, ''Hatib, diyalog çağrısıyla Suriye rejimini zor durumda bıraktı'' ifadesini kullandı.

Hatib'in tutukluların serbest bırakılması ve Suriyelilerin pasaport sürelerinin uzatılması talebinin kabul edilmesine de değinen İbrahimi, ''Suriye krizini bitirecek görüşmelerin başlaması için bu adım Suriye devleti tarafından verilen büyük bir taviz sayılmaz'' diye konuştu.

SMDK Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib'in girişimi, Beşşar Esed'in görevini bırakması karşılığı yargılanmaması, Suriye rejiminden eli kana bulaşmamış isimlerle müzakere masasına oturulması, buna karşılık Suriye hapishanelerindeki 160 bin tutuklunun serbest bırakılması ve ülke dışındaki Suriyelilerin pasaportlarının yenilenmesini öngörüyordu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER