ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:37

Suriye konvoyu Keçiören’de mola verdi

Suriye konvoyu Keçiörende mola verdi


Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Welfare SKT öncülüğünde oluşturulan "2. Suriye Tıbbi Yardım Konvoyu" Ankara'nın Keçiören ilçesinde mola verdi.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Welfare SKT'nin öncülük ettiği ilk Suriye'ye yardım konvoyunu ilçede ağırlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ikinci yardım konvoyunun Ankara'da verdiği molada da yine ev sahipliği yaptı. Belediyenin hizmet binası önünde düzenlenen törende konuşan Başkan Ak sözlerine, "Bir iylik hareketine daha şahit oluyoruz ve ev sahipliği
yapıyoruz." diyerek başladı.

İngiltere'den Suriye'ye gönderilen ilk yardım konvoyunun da Keçiören'de konakladığına dikkat çeken Ak, "Suriye'deki mazlum insanlara teslim edilecek yardım konvoyunu Türkiye'de himayelerine alan Yardımeli Derneği'ne teşekkür ediyorum. Bu iyilik hareketinde bu güzellikleri yaşatan yardımseverlere, çalışanlarına ve bütün bu yardıma bir nebze de olsa katkı sağlayan herkese teşekkürler. Bu tür yardımlar insanlık namına tüm dünyadaki Müslüman halkına destek olmak için önemli bir göstergedir. Mazlumun nerede olursa olsun yanında yer almalı, zalime karşı olmalıyız. Suriye'deki zalime karşı yapılmış bu hayır hareketini tebrik ediyorum." dedi.

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI'NDAN SURİYE'YE ULAŞACAK

Yardımeli Derneği Kurucusu ve Ankara Temsilcisi Şükrü Can ise İngiltere'den yola çıkan yardım konvoyunun İstanbul'da mola verdiğini, daha sonra ise Sakarya, Düzce, Ankara, Konya ve Hatay istikametinde hareket ederek Cilvegözü sınır kapısından Suriye'ye giriş yapacağını söyledi. Can, "İngiltere'den gelen kardeşlerimiz uçaklarla ülkelerine geri dönecekler. 28 ambulans ve 5 yardım aracı da Suriye'deki Müslüman kardeşlerimize ulaşacak" diye konuştu. Konvoydaki 82 kişi adına konuşan Suriyeli Ekip Sorumlusu da, Suriye'deki son duruma dikkat çekerek "Suriye'deki savaş yüzünden mülteci sayısı 400 bini geçti. Suriye'den ayrılan insanlar Lübnan, Türkiye, Ürdün gibi komşu ülkelere yerleştiler. Amacımız bu insanlara kardeşlik duygusu içinde yardımcı olabilmek. Türkiye'de tekrar bulunmaktan çok mutluyuz." mesajını verdi.

BAŞKAN AK, AKŞAM YEMEĞİNDE AĞIRLADI

Açıklamaların ardından Keçiören Belediye Başkanı Ak, konvoydaki yardım görevlilerine Estergon Kalesi'nde akşam yemeği verdi. Biri seyyar hastane olmak üzere 28 adet ambulans ile çocuk maması, ilaç ve tıbbi malzemelerin bulunduğu yardım konvoyu, Pazartesi günü Suriye'ye ulaşacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER