ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:26

"Suriye ile ilgili verilen desteğin Türkiye'ye nasıl döndüğü sorgulanmalı"

"Suriye ile ilgili verilen desteğin Türkiyeye nasıl döndüğü sorgulanmalı"


MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, hükümetin kimlere, hangi örgütlere destek verdiğini ve bunun Türkiye’ye nasıl döndüğünü sorgulaması gerektiğini söyledi.

11 Mayısta iki bombalı saldırı ile sarsılan Reyhanlı’da incelemelerde bulunan Oktay Vural, esnaflara geçmiş olsun dileğinde bulundu taziyelerini iletti. Daha sonra ilçe binasına geçen Vural, Türkiye cumhuriyeti devletini bir bataklığa sokmak, fitne ve fesadı Türkiye’ye getirmek amacı ile bombalar eylemler yapılıyorsa bunu önleme görevinin hükümette olduğunu söyledi. Devletin milli menfaatleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini aktaran Vural, “Maalesef bu gün Suriye politikası anlaşılır gibi değil. Akçakale’deki insanlarım ölüyor. Polisim öldürülüyor. Sınırlar yolgeçen hanına dönmüş. Birçok ajan dolaşıyorsa devletin bu konuda ortaya koyduğu politikanın gözden geçirilmesi lazım.” dedi.
Ekonomik açıdan bakıldığında Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay’a kadar önemli sıkıntılarla karşılaşıldığını aktaran Oktay Vural şunları söyledi: “Canımız ve kanımız gidiyor. Sayın başbakana sesleniyorum. Obama’nın ağzına değil bu milletin değerlerine ve tarihlerlerine bakarak milli politika tahsis edin. Yabancı ülkelerin politikalarını takip etme görevlisi değildir Türkiye. Sayın Başbakan, ‘Obama’nın Suriye çizgisini anlayamadım’ diyor. Anlayamadığınız bir politikayı beyaz sarayda ne görüşüyorsunuz. Sen önce Türkiye’yi anlayacaksın, kendi milletinin değerlerini anlayacaksın. Senin pusulan bu millet olacak. Suriye konusunda bir takım ülkelerin yada grupların kullandığı bir araç haline gelmeyeceksin. Türkiye, Suriye’deki bir iç savaşın tarafı haline gelmemelidir.”

Türkiye’nin milletin tarihi ve kültürel derinliklerini, ekonomik ve politik sistemin yapısının dikkate alınarak problemleri çözücü bir taraf haline gelmesi gerektiğine işaret eden Başkan Vekili Vural, “Uyguladığınız yanlış politikalarla, sıfır sorun diyerek girdiğiniz bir batağın içerisinde yabancı devletlere gidip ‘bizi kurtarın’ demenin bir anlamı olmaz. Dönüp Türkiye’ye bakın, Türkiye’nin menfaatlerini düşünün. Devletin dış politikasının temel esasının Türkiye’ye yönelik risk ve tehditleri azaltmak olduğunu düşünün ve uyguladığınız politikanın risk ve tehditleri artırdığını düşünerek yeniden gözden geçirin.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER