ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 07:15

Suriye için BM harekete geçiyor


BM'nin insani yardımlardan sorumlu kurumlarının yöneticileri, uluslararası toplumdan Suriye'de yaşanan sorunun çözümü için bir an önce harekete geçmelerini istedi.
     BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Dünya Gıda Programı Direktörü Ertharin Cousin, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Anthony Lake, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Margaret Chan, ortak bildiri yayınlayarak, Suriye'deki soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.
     Bildiride, siyasi liderlerden Suriye halkına ve bölgenin geleceğine olan sorumluluklarını yerine getirmeleri talep edilerek, "Liderlerden, Suriye'de yüz binlerce kişi daha evlerini ve hayatlarını kaybetmeden krize çözüm bulmak için çaba göstermelerini istiyoruz" ifadesi kullanıldı.
     İnsani yardım kurumlarının Suriye'de ve komşu ülkelerde 5,5 milyondan fazla kişiye yardım ulaştırdığı vurgulanan bildiride, şunlar kaydedildi:
     "Ama bu çabalar ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Güvenlik sorunları ve fonların yetersizliği nedeniyle bizim gücümüz azalırken Suriye halkının ihtiyacı artıyor. Birkaç hafta sonra bazı insani desteklerimizi askıya almak zorunda kalabiliriz.
     Bugün sizden isteğimiz, ihtiyaç olmasına rağmen, daha fazla kaynak değil. Maddi kaynaktan daha önemli bir şey istiyoruz: Bu vahşi çatışmanın tüm taraflarına ve bu taraflar üzerinde etkisi olan tüm ülkelere, bütün acı çekenler adına 'yeter' diyoruz. Etki gücünüzü, Suriye halkının ve bölgenin kurtarılması için şimdi kullanın."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER