ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:48

Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye


İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği'nin (İDSB) başlattığı ''Kış geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' kampanyasına Yemen'den de destek geldi. Yemen Kalkınma Ajansı çatısı altındaki sivil toplum kuruluşları, düzenledikleri basın toplantısıyla Yemen halkının Suriye'de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayacağını duyurdu.
     Sivil toplum kuruluşları temsilcileri yaptıkları konuşmalarda ''Türkiye'nin başlattığı bu anlamlı kampanyadan ilham aldıkları'' ortak görüşünü belirtirken, Yemen halkının da geçmişte benzer sorunları yaşadığını ve Suriye halkını çok iyi anladıklarını ifade ettiler.
     İDSB Yemen Üyesi Avukat Muhammed Naci Allav, toplantının ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Allav, Türkiye sivil toplum kuruluşlarının ve hükümetinin, Suriye halkına her açıdan destek olmaya devam ettiğini belirtirken, ''İslam dünyasını harekete geçiren bu kampanyaya biz Yemen olarak sessiz kalamayız. Yemen halkı medet halkıdır, Suriyeli kardeşlerimiz yalnız değil'' dedi.
     Allav, İDSB'nin sloganıyla ve yardımları ulaştırmasıyla başarılı bir kampanyaya imza attığını ve Türk halkı gibi Yemen halkının da bu kampanyaya dört elle sarılacağını ifade etti.
    
400'e yakın sivil toplum kuruluşu harekete geçti
    
     Yemen'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını organize eden Yemen Kalkınma Ajansı, yaklaşık 400 kuruluşun harekete geçtiğini duyurdu. Ajans Genel Sekreteri Fuad es-Sadri ''Kış geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' sloganının çok anlamlı olduğunu ve benzer sloganla Yemen halkının dikkatinin de bu kampanyaya çekileceğini söyledi.
     Sadri, ''Türk hükümetinin siyasi olarak yürüttüğü yoğun ve başarılı Suriye politikası bir yana, halkların yakınlaşmasını sağlayan ve İslam dünyasının boynunun borcu olan bu gibi yardım faaliyetleri çok önemli. Yemen halkı da mazlum ve yokluk gören bir halk. Suriyeli kardeşlerimizi en iyi biz anlıyoruz. Örgütlerimizle el ele vereceğiz ve tıpkı Türk kardeşlerimiz gibi bizler de battaniyemizi, ekmeğimizi ve ilaçlarımız paylaşacağız'' şeklinde konuştu.
     Sadri Yemen sivil toplum kuruluşlarının daha önce Filistin'e yapılan yardım kampanyalarını başarı ile düzenlediğini belirterek, aynı hassasiyet ve katılımla Suriye halkının da yalnız olmadığını göstereceklerini ifade etti.
     Basın toplantısı Suriye'den gelen bir aktivistin ülkedeki insani dramın boyutlarını anlatan konuşmasının ardından sona erdi.
     Kampanyaya Türkiye ile Malezya, Pakistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Belçika, Bahreyn ve Cezayir'de bugün yapılan eş zamanlı yapılan toplantılarla destek verildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER