ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 22:02

Suriye iç savaşının 3. yılı


ABD'de yaşayan çok sayıda Suriyeli, Suriye'deki savaşın 3'üncü yıl dönümü nedeniyle, Beyaz Saray önünde Beşşar Esed rejimini protesto etti
Aralarında bazı Amerikalıların da bulunduğu ABD'nin farklı eyaletlerinde yaşayan yüzlerce Suriyeli, Suriye'de 4. yılına giren ve yüzbinlerce masum insanın ölümüne neden olan savaşı protesto etmek için Beyaz Saray'ın karşısındaki Lafayette Meydanı'nda toplandı. Ellerinde Suriye bayrakları taşıyan göstericiler, "Suriye'deki soykırımı durdurun", "Esed=Hitler", "Esed'i hemen durdurun" yazılı dövizler taşıdı.
Gösteride "Özgür Suriye", "Kahrolsun Esed" şeklinde slogan atılırken, yapılan konuşmalarda uluslararası toplumun Suriye'de akan kanı durdurması için bir an önce daha etkili adım atması istendi. İç savaşta hayatını kaybedenlerin isimlerinin de okunduğu etkinlikte, ölenler için dua edildi.
AA muhabirine konuşan Hoda Abuhamed, Connecticut'tan gelerek eyleme destek verdiğini söyledi. Suriye'deki masum çocuk ve kadınların öldürülmesine karşı seslerini yükseltmek için kalabalık bir grup halinde başkente geldiklerini belirten Abuhamed, "Suriye'de acı çeken, zor durumda bulunan çok sayıda çocuk var. Hiçbir suçu olmayan masum çocuklar. Bu noktada ABD yönetiminin birşeyler yapması gerekiyor. Suriye'de akan kanın bir an önce duracağını ümit ediyorum" dedi.
Eyleme Indianapolis'ten gelerek katılan Abdulmelik Salih de uluslararası toplumun Suriye'de olup bitene gözlerini kapadığını kaydetti. Beyaz Saray yönetiminin Suriye politikasını eleştiren Salih, "Yeterince birşey yapmıyorlar, sahada nelerin olduğunu görüyorlar ama krizi çözmek için adım atmıyorlar. Şu anda yaptıklarından daha fazlasını yapabilirlerdi, binlerce insanın ölmesini önleyebilirlerdi" diye konuştu.
Suriye'deki akrabalarının çok zor şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalıştıklarını anlatan Salih, "Yakınlarımın bulunduğu köy, rejim güçleri tarafından kuşatıldı. Onlara herhangi bir gıda yardımında bulunulmasına müsaade edilmiyor, ekmek yardımını alabilmelerinin tek yolu rejim bayrağını dalgalandırmaları. Ancak medya bu olup bitenleri görmüyor" diye konuştu.
Amerikalı Jin McGrath da Suriye'de olup bitenlere sessiz kalınmaması gerektiği için eyleme katıldığını ifade etti. Obama yönetiminin Suriye'de 3 yıldır akan kanı durdurmaya yönelik yeterince sorumlu davranmadığına vurgu yapan McGrath, "Suriye'deki soykırım, Esed'in ölüm saçan uçaklarına karşı uygulanacak basit bir 'uçuşa yasak bölge' oluşturulmasıyla önlenebilirdi. Oraya askeri birlikleri göndermeye gerek yok. Eğer 3 yıl önce bu 'uçuşa yasak bölge' adımı atılmış olsaydı, binlerce insan ölmemiş olurdu. Obama'nın buradaki dış politikası çok zayıf" ifadelerini kullandı.
Eylem, göstericilerin Beyaz Saray önüne gelerek sloganlar atmasının ardından sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER