ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 13:01

"Suriye halkının yanında durun"


Suriye'nin eski Bağdat Büyükelçisi Navaf Faris, dünya otoritelerine seslenerek, "Bütün dünya ülkelerinden beklentimiz Suriye'nin mazlum halkının yanında durmaları. Çünkü, Suriye halkının başına gelen bu musibet tarihte hiç bir halkın başına gelmemiştir" dedi.

Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iç savaşın sürdüğü Suriye'de halkın büyük sıkıntılar çektiğini söyledi.
Dünya otoritelerine Suriye'de yaşananların sona erdirilmesi için yardım çağrısında bulunan Faris, şöyle konuştu:
"Dünya ülkelerinden beklentimiz Suriye'nin mazlum halkının yanında durmaları. Çünkü, Suriye halkının başına gelen bu musibet tarihte hiç bir halkın başına gelmemiştir. Şuanda Suriye halkının yarısı vatanından oldu. Diğer bir kısmı çok büyük sıkıntılarla, açlıkla, susuzlukla karşı karşıya."

BM'ye "daha fazla yardım yapın" çağrısı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'de bugüne kadar kısıtlı yardımlar yaptığını ifade eden Faris, BM'den daha fazla yardım beklediklerini belirtti.

Cenevre-2 Konferansı'na da değinen Faris, Suriye halkının lehine alınacak olumlu her kararın yanında olduklarını vurguladı.
Konferansta iyi neticeler çıkmasını umut ettiklerin ifade eden Faris, "Suriye'nin önünü açacak her türlü mekanizma ve kararın yanındayız. Suriye'de her türlü oluşuma, siyasi oluşuma hazırız. Onların yanındayız fakat Esed'in gitmesi şartıyla" diye konuştu.

"Tefrika yaratıcı tüm unsurlara karşıyız"

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi tefrika yaratıcı tüm unsurlara, ayrım, mezhepçilik, ırkçılık yapan her türlü oluşuma karşı olduklarını vurgulayan Faris, Suriye halkını kucaklayan herkesle beraber olduklarını belirtti.
Suriye'nin güzel günlere kavuşacağına inandığını dile getiren Faris, "Her gecenin ardında aydınlık vardır. Ben inanıyorum ki Suriye güzel günlere kavuşacak, güçlü bir ülke, demokratik bir devlet ortaya çıkacaktır" dedi.
En büyük yardımları, Türk halkı ve Türk hükumetinden gördüklerine dikkati çeken Faris, her türlü şartlarda yanlarında durduklarını ifade ederek, bunun sonuna kadar sürmesini temenni etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER