ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:17

Suriye geçici hükümeti görüşmeleri sona erdi


 Suriye geçici hükümeti Başbakanı Gassan Hito'nun kabine ve göreve getirilecek bakanlarda aranan özelliklerin belirlenmesi amacıyla yaptığı görüşmelerin sona erdiği bildirildi.
     Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) yaptığı yazılı açıklamada, kabinenin, savunma, içişleri, dışişleri, yerel yönetim, eğitim, ekonomi ve tabii kaynaklar, tarım ve su kaynakları, sağlık, altyapı ulaşım ve iletişim, adalet, yardım ve mülteci bakanlıklarını içeren 11 bakanlıktan oluşacağını belirtti.
     Esed rejiminin yerini alması beklenen kabinede görev yapacak bakanlarda 35 yaş şartı aranırken ayrıca Suriye uyruklu, Esed rejiminde daha önce görev yapmamış, sabıkasız, devrim savunucusu, alanında yeterli, ülke içinde çalışmaya hazır olmak ve mal varlıklarını açıklamak gibi kriterlere dikkat edileceği belirtildi.
     Suriye'de 2 yıldan fazla süredir devam eden çatışmalarda 80 bine yakın insan hayatını kaybederken, 1 milyondan fazla kişi de evlerini terk ederek başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı.
     Ülkede Esed rejiminden sonra geçişin kolay sağlanabilmesi amacıyla geçen ay içinde geçici hükümeti kurmakla Gassan Hito görevlendirilmişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER