ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 18:02

Suriye Başkonsolosluğu önünde Esed protestosu

Suriye Başkonsolosluğu önünde Esed protestosu


Suriye Başkonsolosluğu önüne gelen bir grup aktivist, Beşşar Esed rejimini protesto etti. Başkonsolosluk binasına 'Katil Esed' yazılı pankart bırakan grup, olaysız dağıldı.

Şişli Teşvikiye’deki Suriye Başkonsolosluğu’nun önünde düzenlenen gösteriye katılanlar, 'Katil EsEd hesap verecek, “Suriye halkı yalnız değildir' şeklinde slogan attı. Suriyeli yazar Yasin El Hac Salih tercüman aracılığı ile yaptığı konuşmada, “Büyük ihtimalle Şam’da işkence altında öldürülmüş 11 bin kişinin fotoğraflarını gördünüz. Bu, devrimin başlangıcından, 2013 Ağustos ayına kadar olan sürede oldu. Biz işkence altında öldürülmüş şehitlerin sayısının 4 bin olduğunu düşünüyorduk. Şu anda Suriye’de 2.5 milyon insan kuşatma altında ve açlıktan ölüyor.” dedi.

Grup adına basın açıklamasını Ozan Tekin yaptı. Suriyelilerin 40 yıllık diktaya karşı özgürlük, haysiyet, demokrasi ve sosyal adalet için ayaklandığını belirten Tekin, “Deraa’da başlayıp, diğer bölgelere yayılan gösterilere karşı devlet güçleri şiddet uyguladı. Suriye nüfusunun yaklaşık beşte biri 4 milyonu aşkın insan katliamlardan ve işkencelerden kaçarak komşu ülkelere sığındı. Ülkenin yarısı 11 milyon kişi evinden oldu. Yüz binlerce Suriyeli Türkiye’de mülteci statüsü olmadan sefalet ve yoksulluk içinde yaşıyor. Hiçbir diktatörlük, baskıyla, katliamlarla sonsuza dek ayakta kalamaz.” dedi.

Açıklama sonrası bazı eylemciler taşıdıkları dövizleri başkonsolosluk binasının kapısına bıraktı.

Eylemciler yapılan açıklamanın ardından olaysız dağıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER