ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 20:55

Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu


Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, muhaliflerin geçiş süreci önerisinin müzakere masasında olduğunu ancak öneri üzerinde bugün bir karara varılmasının gerekmediğini söyledi.

İbrahimi, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ile Suriye'deki taraflar arasında yürütülen barış müzakerelerine ilişkin yaptığı görüşmenin ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

İbrahimi, yaklaşık 2 saat süren toplantının müzakerelerin başlamasını sağlayan iki ülkenin temsilcileriyle yapılan olağan üçlü görüşme olduğunu söyledi.

Rus ve ABD'li yetkililere Suriye'deki taraflarla yapılan görüşmelerle alakalı detaylı brifing sunduğunu ifade eden İbrahimi, "Sürece desteklerini yinelediler ve yardıma devam etme sözü verdiler. Burada, başkentlerinde ve her yerde bizim önümüzdeki engelleri kaldırmak için. Çünkü şu ana kadar çok fazla ilerleme kaydedemedik. Bizim için faydalı bir toplantı oldu" dedi.

Bundan sonra sürecin nasıl devam edeceği ve New York'a ne zaman gideceği sorusu üzerine İbrahimi, New York'a gidiş tarihinin kesinlik kazanmadığını belirterek ancak yakın bir zamanda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a ve belki Güvenlik Konseyi'ne rapor sunacağını bildirdi.

- Humus'taki ateşkesin uzatılması

Güven artırıcı önlemlerin görüşmelerde gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine İbrahimi, henüz bu konunun görüşülmediğini söyledi. İbrahimi, Humus'taki pozitif gelişmelerden dolayı heyecanlandıklarını ancak söz konusu bölgede bazı sıkıntılı ve ürkütücü gelişmelerin de yaşandığını vurguladı.

Humus'taki ateşkesin üç gün daha uzatıldığının bildirildiğini anımsatan İbrahimi, bunun önemli bir gelişme olduğunu aktardı.

Kızılhaçtan ve BM'den bazı kişilerin Humus'ta saldırıya uğradığını hatırlatan İbrahimi, kendilerinin bu yardımları başka yerlerde de sürdürmeyi istediklerini fakat BM yetkililerinin bu bölgelerden canlı çıkmalarının da bir mucize olduğunu söyledi.

İbrahimi, muhaliflerin geçiş süreci önerilerinin müzakere masasında olup olmadığına ilişkin soruya karşılık, "Muhaliflerin geçiş süreci önerisi müzakere masasında, fakat öneri üzerinde bugün bir karara varılması gerekmiyor" diye konuştu.

Cenevre Bildirisi'ne ilişkin soru üzerine de İbrahimi, bildiride yer alan konuların nasıl yürütülebileceğini yeni tartışmaya başladıklarını belirtti.

Bir başka soru üzerine de İbrahimi, Suriye'nin bir kara tünelde olduğuna değinerek, müzakerelerle bu tünelin ucunda bir ışık aradıklarını kaydetti.

Görüşmelerde, tarafların birbirlerinin varlığına alıştığına da işaret eden İbrahimi, "Henüz bir dostluk oluşmadı" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER