ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 13:11

Sünnet, uzman elde uygun şartta yapılmalı

Sünnet, uzman elde uygun şartta yapılmalı


Sünnet, erkek çocukların hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri. Çocuğun erişkin dönemde cinsel sağlığı açısından, sünnetin bir operasyon titizliğinde uygulanması çok önemlidir. Sünnetin, sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi için ameliyathane şartlarında cerrahi müdahale ile yapılması gerekir. Çünkü deneyimsiz ellerde ve steril olmayan şartlarda yapılan sünnet, cinsel fonksiyon bozukluğu ve psikolojik sorunlara yol açmakta.

Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Nurettin Şahin, uygun koşullarda yapılmayan sünnetin neden olabileceği birçok sağlık sorunları ortaya çıkacağı konusunda uyardı. Şahin, ideal sünnetin, ameliyathane ortamında yapılan sünnet olduğunu belirterek, “Ameliyathane şartları sağlanamadığı takdirde, sünnetin steril bir ortamda poliklinik şartlarında sağlık personeli tarafından yapılması gerekir. Cerrahi müdahale ile yapılan sünnetlerde, sünnet derisi gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal seyrinde devam eder. Sünnetin basit bir işlem olarak görülmesi, hatalı sünnet riskini de beraberinde getirmektedir. Uygun olmayan şartlarda yapılan sünnet, enfeksiyon sonucu bir takım bulaşıcı hastalıklara da yol açabilir.” diye konuştu.

Yanlış uygulamaların cinsel yaşamı olumsuz etkileyeceğini aktaran Op. Dr. Nurettin Şahin, şu bilgileri verdi: “Sünnet, uzman bir cerrah tarafından yapılmadığında, sünnet derisinin gereğinden az ya da çok kesilmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sünnet derisinin gereğinden az kesilmesi, kalan derinin idrar deliğinin üzerini kapatmasına ve enfeksiyona neden olabilir. Sünnet derisinin fazla kesilmesi durumunda ise çocuğun erişkin yaşamında ereksiyon esnasında ağrı, şekil bozuklukları ve cinsel yaşamda sorunlara neden olabilir. Sünneti yapan kişinin, çocuğun gelecekteki özel yaşamını da düşünerek işlemi çok dikkatli bir şekilde yapması gerekir. Deneyimli ellerde yapılmayan sünnette tam veya tama yakın penis kaybı, penis ucunun kesilmesi, idrar yolunun kesilmesi, kanama, penis gangreni gibi ciddi riskler ortaya çıkabilir. Yanlış uygulamalar penis gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Dikiş hatası nedeniyle kistler meydana gelebilir fistül, meatit ve his kaybı gibi sorunlar oluşabilir.”


"2-6 YAŞ ARASI SÜNNET SAKINCALI "

Op. Dr. Nurettin Şahin, çocukların sünnet olması için en ideal dönemin yeni doğan dönemi olduğunu aktararak, “Eğer bu dönemde yapılmadıysa, 2 yaşına kadar sünnet yapılabilir. Ancak 2 ile 6 yaş arasında sünnet yapılması çok önerilmemektedir. 2-6 yaş arası dönem çocuklarda psikososyal gelişme dönemidir ve çocukların organlarını tanıma sürecidir. Bu dönemde yapılan sünnet çocukta psikolojik travma yaratabilir.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER