ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 19:48

Sudan'ın diplomatik başarısı


 Sudanlı uzmanlar, Sudan ve Güney Sudan arasında anlaşmazlığa neden olan zengin petrol yataklarına sahip ''Abyei kenti dosyası''nın Afrika Birliği Zirvesi'ne taşınmasını, Sudan'ın diplomatik başarısı olarak değerlendirdi.
    
Hartum Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Saffet Fanus, ''Zengin petrol yataklarına sahip ''Abyei kenti dosyası''nı BM Güvenlik Konseyi yerine, Ocak ayında düzenlenecek Afrika Birliği Zirvesi'ne taşıyacak olmamız, Sudan'ın diplomatik zaferidir'' dedi.
    
Bu dosyanın BM Güvenlik Konseyi'ne taşınmasına engel olmak için Afrika Birliği'nin bir an önce görüşmelere başlaması gerektiğine dikkati çeken Fanus, Afrika Birliği, tarafları ortak bir noktada buluşturamazsa, dosyanın Güney Afrikalı arabulucu Thabo Mbeki eliyle BM Güvenlik Konseyi'ne taşınacağını ifade etti.
    
Fanus, çözüme ulaşılamaması durumunda dosyanın BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması gerektiğini kaydetti.
    
Abyei kenti sorununun Afrika içinde çözüme kavuşmasının iki açıdan önemli olduğunu belirten Sudanlı siyasi analist Nasruddin Duma, ''Bunlardan ilki, konunun bütün Afrika devletleri tarafından masaya yatırılmasıdır ki bu Sudan'ın diplomatik zaferidir. İkincisi ise Afrikalı ülkelerin, uluslararası baskılardan bağımsız bir şekilde dünya ülkeleri ile ilişkiler geliştirmesidir'' diye konuştu.
    
Sorunun çözüme kavuşmaması halinde, Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi'nin, bölgede referandum yapılmasına ilişkin kararına dikkati çeken Fanus, referandumun, bölgedeki istikrarın sağlanması yolunda esaslı çözüm olmayacağını iddia etti.
    
Petrol zengini Abyei kenti, Sudan ve Güney Sudan arasında diplomatik ve askeri çekişmelere sahne oluyor. Geçen yıllarda çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Afrikalı arabulucu Thabo Mbeki, sorunun bölgede düzenlenecek referandumla çözülmesini önermiş, Hartum yönetimi ise bu öneriyi reddetmişti.
    
Ülkenin kuzeyi ile güneyi arasında onlarca yıl devam eden çatışmaların ardından, Güney Sudan 2011'de Sudan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti. İki ülke arasında sınır ve petrol hatlarının geçişi konularında anlaşmazlıklar üzerine Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da görüşmeler başlamıştı. Eylül ayında taraflar arasındaki görüşmelerde petrol zengini Abyei bölgesinin statüsü konusunda bir anlaşmaya varılamamıştı.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER