ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 14:54

Suça bulaşanlar topluma kazandırılıyor


İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, suçlular ve suç mağdurlarını topluma kazandırmaya yönelik bir proje başlattı.

Proje kapsamında, infazını tamamlayan ve şartlı tahliye edilen hükümlülerle suç mağduru aile çocuklarından oluşan 45 öğrenciye burs bağlandı. Özel sektörün destek verdiği projeyle yeni suçların oluşmasının önüne geçilmesi ve suçluların topluma kazandırılması amaçlanıyor. Projenin başarılı olması halinde burs verilen öğrenci sayısının artacağı belirtiliyor.

Hırsızlık, dolandırıcılık, uyuşturucu tacirliği, cinayet ve yaralama gibi suçların faillerinin genellikle sabıkalı kişiler olması, yetkilileri etkili projeler üretmeye yöneltti. İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği suçlu ve suç mağdurlarını topluma kazandırma projesiyle infazını tamamlayan ve şartlı tahliye edilen hükümlülerle suç mağduru ailelerden 45 öğrenciye burs bağlandı. Üniversite, lise ve ilköğretim öğrencilerine bağlanan bursların her eğitim yılında devam edeceği, çocukların bir aylık eğitim ihtiyaçlarını karşılayabileceği belirtildi.
Dış dünyadan soyutlanan suça meyilli fertlerin devlete aidiyet duygusunun gelişmesini hedeflediklerini belirten yetkililer, "Uzun yıllar cezaevinde yatıp tahliye edilen fakat çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta güçlük çekenlerin topluma kazandırılması açısından proje büyük önem taşıyor." dedi. Cinayet ve yaralama gibi suçların mağduru ailelerle denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilen bazı hükümlü çocuklarının da projeden faydalandığını belirten yetkililer, "Bu şekilde mağdur aile ve işsiz hükümlü çocuklarına sahip çıkılarak, intikam duygusu yerine hedeflere ulaşma ve ailelerine güzel bir gelecek sunma sorumluluğu getirmeyi planlıyoruz." diye konuştu. Suçlu ve suç mağduru ailelerin projeye ilgi gösterdiğini fakat şimdilik ellerindeki imkan kadar öğrenciye burs sağlandığını dile getiren yetkililer, "Amacımız, işadamları ve özel sektörün projeye ilgisini daha fazla çekip çok sayıda aileye kucak açmak. Projenin önümüzdeki yıllarda da yürütülmesi için çalışmalarımız sürüyor." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER